Lepsze projektory LCD

Czy nowa generacja projektorów LCD przyczyni się do wzrostu popytu na te urządzenia?

Czy nowa generacja projektorów LCD przyczyni się do wzrostu popytu na te urządzenia?

Wysokiego wzrostu sprzedaży i popytu na LCD można oczekiwać już w tym roku - uważają analitycy rynku. W najbliższym czasie pojawi się z kolei nowa generacja tego typu sprzętu o rozdzielczości lepszej niż XGA, jasności znacznie przewyższającej 600 lumenów i wadze mniejszej niż ok. 7 kg. Jednocześnie ceny projektorów LCD mają się zmniejszać w tempie ok. 25% rocznie. Jest to m.in. wynikiem silnej konkurencji - obecnie na świecie działa aż ok. 70-80 producentów takich urządzeń.

Wraz ze wzrostem rynku można też oczekiwać większej specjalizacji oferty i wyraźniejszego niż obecnie zróżnicowania sprzętu na 3 kategorie: osobiste projektory przenośne do wyświetlania prezentacji przez często przemieszczających się użytkowników, cięższe i trudniejsze do przenoszenia biurowe projektory konferencyjne oraz sprzęt przeznaczony do instalacji na stałe i oferujący najlepsze parametry.

Do nowych modeli trzeciej grupy można m.in. zaliczyć projektor LP1000 LitePro firmy InFocus, który ma się pojawić na rynku w I kwartale br. Waży on ok. 12 kg, ma rozdzielczość XGA, jasność 1000 lumenów, a zapowiadana cena to 15 tys. USD. Podobny projektor nowej generacji przygotowuje również S-Vision. Przy rozdzielczości XGA i jasności 1000 lumenów umożliwi on odtwarzanie pełnoekranowego wideo z szybkością 60 klatek na sekundę. W projektorze zastosowano matrycę aktywną UltraBright nowego typu, która zapewnia kontrast 150:1 przy 16,7 mln kolorów. Przedstawiciele S-Vision twierdzą, że zaawansowane są już prace nad projektorem o rozdzielczości SXGA.

Nowym standardem rozdzielczości ma być UXGA (lub UGA) - rozwój technologii wkrótce umożliwi osiągnięcie rozdzielczości 2000 x 2000 pikseli, a nawet 4000 x 4000. Prawdopodobnie za 2 lata będą dostępne projektory o jasności 5-10 tys. lumenów, które znajdą zastosowanie w prezentacjach organizowanych w plenerze, np. na stadionach.

Choć popyt na projektory LCD jest w Polsce dość ograniczony, to co najmniej kilkunastu producentów oferuje je na naszym rynku.

Obecnie dostępne są modele o maksymalnej rozdzielczości SVGA i jasności 600 lumenów.

Cena tego typu sprzętu wynosi ok. 20 tys. zł + VAT. Większość dystrybutorów lub przedstawicieli firm zapowiada premiery modeli nowej generacji na lato br.

Projektor zamiast folii

Wzrost popularności cyfrowych projektorów LCD jest związany z powszechnym już obecnie wykorzystywaniem komputerów do przygotowywania prezentacji w formie elektronicznej. Ich wyświetlenie na standardowych projektorach, np. tradycyjnych lampowych, zajmuje czas i powoduje dodatkowe koszty związane z koniecznością wydrukowania prezentacji na foliach. Natomiast cyfrowy projektor w naturalny sposób jest przystosowany do wyświetlenia przechowywanych w komputerze informacji. Zaletą prezentacji komputerowej jest możliwość łatwej aktualizacji i edycji treści nawet bezpośrednio przed wystąpieniem. Wadami projektorów LCD były dotychczas przede wszystkim względnie niska jakość związana z ograniczoną rozdzielczością i jasnością oraz wysoka cena sprzętu. Obecnie sytuacja szybko się zmienia - coraz rzadziej wykorzystywane są tradycyjne , a coraz częściej przedstawiciele firm lub instytucji przyjeżdżają z notebookiem i po podłączeniu go do cyfrowego projektora wyświetlają przygotowaną prezentację.

Wiesław Pawłowicz


TOP 200