Lepsza integracja komputerów Macintosh w sieciach

W amerykańskich przedsiębiorstwach komputery Macintosh były zawsze uważane za produkty snobistyczne, nie przystające do środowiska. Ponadto kłopoty z połączeniem ich z wszechobecnymi komputerami PC nie zachęcały do ich kupowania.

W amerykańskich przedsiębiorstwach komputery Macintosh były zawsze uważane za produkty snobistyczne, nie przystające do środowiska. Ponadto kłopoty z połączeniem ich z wszechobecnymi komputerami PC nie zachęcały do ich kupowania.

Sytuacja ta zaczyna powoli ulegać zmianie. Nowe możliwości łączenia Macintoshy do sieci Novell z sieciowym systemem operacyjnym NetWare 3.11 powstały po opracowaniu ładowalnego modułu NLM (NetWare Loadable Module) NetWare for Macintosh. Korzysta on z modułu sieciowego AppleTalk i modułu Apple File Program (AFP) w celu stworzenia na serwerze sieciowym "wirtualnego Macintosha". Użytkownicy NetWare for Macintosh nie korzystają z powłoki NetWare na tym komputerze, ani nie włączają się tak jak inni użytkownicy sieci. Nie mogą jednak wyjść poza przydzielony im obszar "wirtualnego Macintosha" na serwerze, a współpracują z nim jak równy z równym (peer-to-peer). Wersja NetWare for Macintosh dla NetWare 4.0m dostępna będzie w lipcu br.

Firma Novell przewiduje opracowanie NetWare Workstation for Macintosh, zrównującą w prawach te komputery z komputerami PC w sieciach Novell.

Firma Microsoft obecnie obsługuje komputery Macintosh w sieci Lan Manager w taki sam sposób jak czyni to Novell: ładując moduły AppleTalk i AFP do serwera tego sieciowego systemu operacyjnego. Przewidywany zaawansowany serwer (Advanced Server Windows NT znacznie uprości obsługę komputerów Macintosh.

Firma Banyan wbudowała zaawansowaną obsługę komputerów Macintosh w nową wersję Banyan Vines 5.5. Podobnie jak uczyniono z systemami Microsoftu i Novella do jądra systemu dołączane są moduły AppleTalk i AFP. Jednakże Banyan stworzył moduł "translacji plików", zamieniając 32-znakowe nazwy plików z Macintosha na jednoznaczne odpowiedniki 8-znakowe DOSu i odwrotnie. Tak więc każdy klient sieci jest w stanie korzystać z dowolnych plików, niezależnie od tego, gdzie zostały utworzone. Ponadto firma wbudowała mechanizm tłumaczenia praw dostępu do zasobów na formę używaną przez Vines, co daje klientom jednolity sposób dostępu do zasobów na wszystkich platformach. Ponieważ Macintosh ma pełne prawa klienta w sieciach Vines, to możliwy jest dostęp z tego komputera do sieci rozległych poprzez protokoły sieciowe Vines 5.5. Przewiduje się także opracowanie API dla Macintosha, ułatwiających opracowanie aplikacji dla tego komputera w sieciach Vines.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200