Leo Apotheker nie jest już dyrektorem generalnym HP. Zastąpiła go Meg Whitman.

Leo Apotheker stracił stanowisko w mniej niż rok po jego objęciu. Zastępuje go Meg Whitman, była dyrektor generalna firmy eBay.

Meg Whitman dołączyła do rady nadzorczej HP na początku 2011 roku. Mówiło się wtedy, że rozszerzenie rady nadzorczej koncernu ma pozwolić m.in. na uporządkowanie kompetencji oraz poszerzenie horyzontów w zakresie nowych technologii.

Leo Apotheker objął stanowisko dyrektora generalnego HP w listopadzie zeszłego roku. Mówiło się wtedy, że postawione przed nim zadania dotyczyły przede wszystkim rozszerzenia oferty HP w zakresie oprogramowania biznesowego oraz przygotowania firmy do jak najlepszego wykorzystania zmian rynkowych związanych z popularyzacją modelu cloud computing. Dzięki nowym urządzeniom bazującym na środowisku operacyjnym WebOS Leo Apotheker miał również umocnić pozycję HP na rynku urządzeń mobilnych. Plany nawiązania konkurencji m.in. z firmą Apple ostatecznie pogrzebała planowana restrukturyzacja, która przewiduje m.in. wydzielenie działalności w segmencie komputerów klasy PC oraz rezygnację z rozwoju własnych urządzeń bazujących na platformie WebOS. Z kolei w rozbudowie oferty rozwiązań aplikacyjnych HP pomóc miało przejęcie wyspecjalizowanej m.in. w systemach zarządzania wiedzą brytyjskiej firmy Autonomy. Zapowiedziana w sierpniu i warta niemal 11 mld USD transakcja do tej pory nie zdobyła jednak wymaganego poparcia udziałowców brytyjskiej spółki. Podejmowane w ścisłej współpracy z radną nadzorczą, ale firmowane nazwiskiem Apothekera plany restrukturyzacji spotkały się z negatywną reakcją rynku. Dość wspomnieć, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy wartość akcji koncernu HP spadła o jedną trzecią. Tymczasem obliczu doniesień dotyczących kolejnej zmiany na stanowisku CEO wartość akcji HP wzrosła o nieco ponad 7 proc.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?

Leo Apotheker stracił stanowisko dyrektora generalnego HP po zaledwie kilkunastu miesiącach i jest to drugi z rzędu taki przypadek w jego karierze. Zanim Apotheker został dyrektorem generalnym HP, przez 10 miesięcy pełnił rolę dyrektora generalnego koncernu SAP. Ze stanowiska ustąpił w lutym 2010 roku. Przedstawiciele HP nie komentują pojawiających się doniesień. Natomiast zdaniem analityków kolejna, w tak krótkim okresie, zmiana na stanowisku tak poważnego koncernu może negatywnie wpłynąć na bieżącą działalność firmy.

Aktualizacja: 23 września 2011 10:18

Leo Apotheker nie jest już dyrektorem generalnym HP. Zastąpiła go Meg Whitman. Wiadomośc została zaktualizowana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200