Lenovo udostępnia chmurową usługę Reach

Firma Lenovo udostępniła użytkownikom do testowania swoją konsumencką, chmurową usługę Reach. To usługa typu "cloud desktop", dzięki której użytkownicy mogą uruchamiać aplikacje bez konieczności ich pobierania i instalowania na desktopach czy mobilnych urządzeniach.

Z usługi można korzystać rejestrując się na witrynie Reach (lenovoreach.com) lub instalując aplikację Reach na swoim mobilnym urządzeniu. Usługa działa tak jak typowy wirtualny desktop, z tą różnicą iż jest zoptymalizowana do pracy w chmurze, świadcząc też takie webowe usługi, jak Netflix i Hulu Plus.

Opcja "Application Selector" pozwala użytkownikowi wybierać interesujące go aplikacje, które są wtedy automatycznie dodawane do graficznego interfejsu użytkownika. Na początek firma zapewnia użytkownikom dostęp tylko do najbardziej popularnych webowych usług, informując od razu, że paleta usług będzie w przyszłości sukcesywnie powiększana.

Zobacz również:

  • Raport specjalny Best in Cloud
  • Cisco opracowało chmurową platformę do monitorowania biznesowych aplikacji i usług

I tak np. po kliknięciu opcji Netflix, Reach zapewnia użytkownikowi dostęp do usługi „Video streaming”, wykorzystującej przeglądarkę i technologię HTML5. Użytkownik może wtedy oglądać treści wideo za pośrednictwem usługi Netflix, a jakość wyświetlanych obrazów jest taka sama, jak w przypadku korzystania z usług lokalnej aplikacji. Reach dostosowuje przy tym automatycznie parametry usługi Netflix do wielkości ekranu urządzenia, na którym wyświetlane są obrazy. Reach wspiera również aplikacje Flash.

Usługa Reach udostępnia użytkownikowi bezpłatnie przestrzeń adresową o wielkości 5 GB. Lenovo informuje, że w przyszłości zamierza dołączyć do usługi Reach opcję Cloud File Explorer, która pozwoli przechowywać dane w innych chmurowych magazynach, takich jak SkyDrive (Microsoft) i Google Drive. W jeszcze dalszej przyszłości Reach pozwoli też odczytywać pliki przechowywane w chmurze przez usługę  Zoho. To usługa oferująca chmurowy pakiet biurowy, pozwalająca tworzyć nowe oraz edytować wcześniej utworzone dokumenty Microsoft Office oraz OpenOffice.

Z usługi Reach mogą na razie korzystać tylko użytkownicy zamieszkujący USA i Kanadę. Będzie ona jednak sukcesywnie udostępniana również użytkownikom zamieszkującym inne kontynenty, w tym Europę. Aplikację Reach można instalować obecnie na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą systemu Android. Wersja dla systemu iOS jest już testowana i ma się pojawić na dniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200