Lenovo przywraca Menu Start w swoich komputerach

Niski wzrost sprzedaży komputerów z systemem Windows 8 sprawił, że największy producent komputerów na świecie postanowił wprowadzić klasyczne menu Start oraz sklep z desktopowymi aplikacjami.

Firma Lenovo ogłasza, że komputery PC z systemem Windows 8 będą wyposażane w klasyczne menu Start zrealizowane za pomocą oprogramowania Pokki Menu firmy Sweetlabs i własny sklep z desktopowymi aplikacjami. Pośród komputerów wyposażonych w to oprogramowanie wymienia się serie IdeaPad i ThinkPad oraz desktopy IdeaCentre.

Microsoft wprowadził nowy interfejs użytkownika i zmienił sposób działania nowych aplikacji, usuwając przycisk Start oraz kaskadowe menu wyboru aplikacji. Wprowadził pełnoekranowy wybór za pomocą ikon, zmienił też sposób ułożenia aplikacji na ekranie – zamiast kaskady okien, standardem jest tryb pełnoekranowy z ewentualnym podziałem pionowym na dwie równocześnie pracujące aplikacje. Tryb nie spotkał się z ciepłym przyjęciem użytkowników, którzy od lat pracują w trybie desktopowym z kilkoma aplikacjami przełączanymi za pomocą przycisków z listy okien. O ile nowy interfejs dobrze sprawdza się na tabletach wyposażonych w dotykowy ekran, o tyle na klasycznych stacjach roboczych zbiera negatywne oceny użytkowników. Microsoft ugiął się i przywrócił przycisk uruchamiający menu wyboru aplikacji (to samo pełnoekranowe menu z ikonami z Windows 8), ale nadal nie przywrócił klasycznego trybu desktopowego z rozwijanym menu wyboru – właśnie to zamierza zrobić Lenovo w swoich komputerach.

Decyzja podjęta przez Lenovo brzmi niemal jak votum nieufności dla Microsoftu. Nie była jednak zaskoczeniem. Najnowszy system Microsoftu nie odniósł sukcesu i nie spowodował radykalnego wzrostu sprzedaży komputerów PC. Po premierze Windows 8 producenci komputerów robili wszystko, by ten wzrost osiągnąć – wprowadzili obniżki cen, opracowali urządzenia z dotykowym ekranem i rzadko spotykane dotąd hybrydy, które mogą zmienić się z notebooka w tablet i z powrotem – wszystko po to, by zachęcić do kupowania pecetów zamiast tabletów i smartfonów. O sukcesie jednak trudno było mówić.

Poprawimy Windows tak, jak chcą tego użytkownicy

Lenovo przywraca Menu Start w swoich komputerach
Oprócz wprowadzenia przycisku Start do systemu Windows 8 oprogramowanie Pokki instalowane na komputerach Lenovo będzie zawierać także organizator pakietów aplikacji i narzędzie do ich uruchamiania, nazywane Pokki Menu. Pozwala ono na organizację aplikacji za pomocą operacji drag and drop w podobny sposób jak na smartfonach i tabletach. Programy można potem uruchomić bezpośrednio z menu.

Pokki Menu nie powoduje przykrycia okna aplikacji (a to robi menu wyboru aplikacji w interfejsie Windows 8), przypomina usprawnione Menu Start w Windows 7 i menu środowiska Cinnamon, znane od kilku lat z niektórych dystrybucji Linuksa.

Sklep dla aplikacji desktopowych

Oprócz nowego menu w preinstalowanym systemie Windows 8 obecny będzie także sklep z aplikacjami. Sklep organizowany przez Lenovo będzie się koncentrować na aplikacjach desktopowych dla środowiska x86, takich jak obecne od lat w poprzednich wydaniach Windows. Będą również programy dostosowane pod kątem platformy Pokki. Niedługo będzie można przekierować użytkowników komputerów Lenovo do sklepu Windows Store, gdy zechcą pobrać aplikacje przeznaczone do pracy z dotykowym interfejsem Windows 8.

Oprogramowanie preinstalowane na komputerach Lenovo będzie tworzyć rekomendacje oprogramowania na podstawie tego, co użytkownicy uruchamiają na swoich komputerach. Jest to atrakcyjna opcja dla Lenovo, gdyż umożliwi dostosowanie preinstalowanego oprogramowania. Dotychczas oprogramowanie preinstalowane na komputerach zwykle zawierało próbne wersje różnych narzędzi (nazywanych przez krytyków „crapware”), by pozyskać nieco większy przychód z systemów sprzedawanych z niską marżą. Twórcy oprogramowania podpisywali umowę, na której mocy płacili pewną kwotę od sprzedaży licencji na aktualizację do pełnych wersji.

Chester Ng, współzałożyciel firmy SweetLabs, mówi: „paczki dostarczane razem z komputerami przez dostawców OEM były statyczne, takie same dla każdego. W miarę upływu czasu od przygotowania aplikacji do sprzedaży komputera końcowemu odbiorcy programy stawały się przestarzałe. Sklep Pokki będzie szybszy od takich paczek”.

Sklep Pokki umożliwi pobranie aplikacji już przez użytkownika komputera. Ponieważ wykorzystuje on technologie webowe, ofertę będzie można szybko dostosować do aktualnych trendów rynkowych. Oznacza to, że przykładowe nowe wydanie Angry Birds pojawi się w ofercie Pokki tego samego dnia, w którym wyda je twórca, fińska firma Rovio. Lenovo będzie otrzymywać od SweetLabs pewną część przychodu sklepu z aplikacjami. Chociaż same aplikacje są darmowe, deweloperzy sprzedają swoje produkty za pomocą opcji płatności wbudowanych w aplikacje.

Chester Ng wyjaśnia: „przychody tworzą nam deweloperzy, którzy potrzebują promocji i dystrybucji ich oprogramowania. Utworzony w ten sposób zysk dzielą z partnerami, takimi jak dostawcy OEM”.

Lenovo nie jest jedyną firmą, która podpisała umowę z dostawcą zamiennika oryginalnego Menu Start, gdyż Pokki Menu będzie instalowane także na komputerach dostarczanych przez firmę Acer. Polscy użytkownicy często instalują darmowe narzędzie Classic Shell, które tworzy klasyczne menu start i przywraca wygląd Eksploratora Windows znany z Windows 2000, XP lub 7.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200