Lenovo numerem 1 na liście największych globalnych dostawców superkomputerów TOP500


W czerwcu br. podczas konferencji International Supercomputing Conference (ISC) we Frankfurcie ogłoszono, że Lenovo wspięło się na szczyt światowej listy dostawców superkomputerów TOP500 biorąc pod uwagę liczbę notowanych na liście systemów. To kolejny z serii sukcesów osiągniętych w ostatnim czasie przez dział Lenovo Data Center Group. Aż 117 spośród 500 najmocniejszych superkomputerów w TOP500 to instalacje Lenovo. Oznacza to, że blisko jeden na cztery systemy (23,4 procent) w tym prestiżowym gronie to rozwiązanie Lenovo.

W ubiegłym roku postawiliśmy sobie za cel stać się największym na świecie dostawcą systemów obliczeniowych TOP500 do 2020 roku. Osiągnęliśmy ten cel dwa lata wcześniej niż zakładał to nas pierwotny plan” - powiedział Kirk Skaugen, prezes Lenovo Data Center Group. „To wyróżnienie stanowi świadectwo naszego zaangażowania w działania mające na celu osiągnięcie najwyższej satysfakcji klientów. Dostarczanie rewolucyjnych innowacji, zapewnianie najwyższej wydajności, a także wypełnianie roli najbardziej zaufanego partnera w obszarze centrów danych na całym świecie to dla nas priorytet. Każdego dnia jesteśmy motywowani przez naukowców i ich przełomowe badania. Mamy świadomość, że współpracujemy nad rozwiązywaniem największych wyzwań ludzkości.

Baza klientów posiadających komputery o dużej mocy obliczeniowej firmy Lenovo jest równie różnorodna co szeroka. Aż 17 z 25 najlepszych uniwersytetów i instytucji badawczych na świecie prowadzi obecnie badania dzięki wszechstronnym rozwiązaniom superkomputerowym i sztucznej inteligencji opracowanym przez Lenovo. Firma Lenovo, posiadająca dwie centrale - w Morrisville w USA i Pekinie w Chinach, wspiera prowadzenie przełomowych badań w ponad 160 krajach na całym świecie. Są one realizowane w wielu dziedzinach, w tym badaniach nad rakiem i mózgiem, astrofizyką, naukami o klimacie, chemią, biologią, sztuczną inteligencją, motoryzacją i aeronautyką.

Przykłady innowacyjnych projektów superkomputerów Lenovo:

WŁOCHY: CINECA - Największe centrum komputerowe we Włoszech; superkomputer Marconi należy do najszybszych na świecie superkomputerów energooszczędnych; Prowadzone przy jego pomocy projekty badawcze obejmują obszar od medycyny precyzyjnej po samochody autonomiczne.

KANADA: SciNet - Dom Niagary, najpotężniejszego superkomputera w Kanadzie; To pierwsza maszyna tego typu wykorzystująca topologię dragonfly (ważki); Badacze mają do dyspozycji nawet 3 petaflopsy mocy obliczeniowej Lenovo, która pomaga im zrozumieć wpływ zmian klimatycznych na cyrkulację oceanów.

NIEMCY: Leibniz-Rechenzentrum (LRZ) - Centrum superkomputerowe w Monachium w Niemczech; Technologie Lenovo chłodzenia ciepłą wodą Direct to Node zmniejszyły zużycie energii w obiekcie o 40 procent; Naukowcy przeprowadzają symulacje trzęsień ziemi i tsunami, aby lepiej przewidywać przyszłe klęski żywiołowe.

HISZPANIA: Barcelona Supercomputing Center - Największy superkomputer w Hiszpanii; Wyróżniony w kategorii "Najpiękniejsze centrum danych świata" przez DatacenterDynamics; Naukowcy wykorzystują modele sztucznej inteligencji, aby zwiększyć wykrywalność chorób siatkówki.

CHINY: Uniwersytet Pekiński - pierwszy superkomputer w Chinach wykorzystujący technologię chłodzenia ciepłą wodą Lenovo; Naukowcy wykorzystują systemy Lenovo do prowadzenia najbardziej zaawansowanych na świecie badań nad naukami przyrodniczymi i genetyką.

INDIE: Centrum Systemu Napędu Płynnego (LPSC) - Centrum badań i rozwoju działające w ramach Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych; Wykorzystanie technologii Lenovo chłodzenia ciepłą wodą Direct to Node, na potrzeby prac nad nową generacją technologii kosmicznych.

DANIA: VESTAS - Największy superkomputer w Danii; Zwycięzca w konkursie HPCwire "Reader's Choice for Best Use of High Performance Data Analytics"; Vestas pracuje nad tym, aby produkcja energii wiatrowej była jeszcze bardziej efektywna - zbiera i analizuje dane przez co pomaga klientom wybrać najlepsze miejsca dla instalacji wiatrowych.

Lenovo zajmuje wiodącą pozycję w branży pod względem zdolności do wprowadzania głębokich innowacji i kompleksowego podejścia do projektów realizowanych w największej skali oraz zapewniających najwyższą wydajność. Blisko współpracujemy z naszymi klientami przy projektowaniu systemów superkomputerowych, przez co zapewniamy, że spełniają ich wymagania pod względem architektury i mocy obliczeniowej” - powiedział Madhu Matta, wiceprezes i dyrektor generalny HPC i AI w Lenovo Data Center Group. „Ta elastyczność i koncentracja na potrzebach klienta sprawia, że możemy spokojnie myśleć o przyszłym rozwoju w obszarze komputerów o wysokiej wydajności i sztucznej inteligencji.

Klienci mogą liczyć na dodatkowe zwiększenie wydajności i jednocześnie zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Lenovo zaprezentowało podczas konferencji ISC Neptuna - to holistyczne, trójstopniowe podejście do technologii chłodzenia cieczą. Neptun obejmuje cały pakiet technologii chłodzenia cieczą, w tym systemy Lenovo chłodzenia ciepłą wody Direct to Node (DTN), tylne wymienniki ciepła (RDHX) i hybrydowe rozwiązania Thermal Transfer Module (TTM), które łączą chłodzenie powietrzem i cieczą, zapewniając szczytową lub wysoką wydajność dla klientów posiadających systemy superkomputerowe, sztucznej inteligencji oraz klientów korporacyjnych.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.