Lenovo kupuje od Google oddział Motorola Mobility

Chińska korporacja Lenovo Group zdecydowała się kupić od firmy Google oddział Motoroli za kwotą blisko 3 mld USD. Google pozostaje nadal właścicielem większości własności intelektualnych należących do Motoroli, jednak Lenovo wejdzie z chwilą sfinalizowania umowy w posiadanie ponad 2 tys. patentów należących do Motoroli, jak również będzie mogło używać znaku towarowego Motorola Mobility.

Korporacja Lenovo już drugi raz w ciągu ostatnich kilku dni decyduje się na przejęcie biznesów należących do innych firm. Na początku tego tygodnia Lenovo zapłaciło 2,3 miliarda dolarów firmie IBM za jej oddział produkujący serwery System X oraz zarządzające nimi oprogramowanie oraz towarzyszące im rozwiązania sieciowe.

Lenovo wyrasta powoli na jedną z najpotężniejszych na świecie korporacji produkujących rozwiązania IT. Jest to obecnie największy dostawca komputerów PC, a po przejęciu Motoroli, Lenovo umocni jeszcze bardziej swoją i tak już silną pozycję na rynku smartfonów oraz innych przenośnych urządzeń elektronicznych.

Zobacz również:

Firma analityczna IDC poinformowała niedawno, że korporacja Lenovo zajęła w 2013 r. piąte miejsce na liście największych dostawców smartfonów, a w czwartym kwartale zeszłego roku wysunęła się nawet na czwarte miejsce, spychając na piąte miejsce korporację Huawei. Nie wiedząc jeszcze o transakcji przejęcia przez Lenovo od Google oddziału Motoroli, analitycy IDG już wtedy sugerowali, że w 2014 r. Lenovo może zająć na tej liście co najmniej trzecie miejsce. Obecnie wydaje się to jeszcze bardziej prawdopodobne.

Na koniec warto przypomnieć, że Google kupił biznes Motorola Mobility w 2011 r. za kwotę 12,5 mld USD. W ostatnim rozliczeniowym kwartale finansowym oddział ten przyniósł korporacji Google straty w wysokości 248 mln USD.


TOP 200