Lenovo i Intel zbudują superkomputer dla Bawarskiej Akademii Nauk

Lenovo Data Center Group i Intel podpisały z Ośrodkiem Superkomputerowym im. Leibniza (LRZ) Bawarskiej Akademii Nauk w Monachium umowę na zbudowanie superkomputera nowej generacji.

Nowy superkomputer noszący nazwę SuperMUC-NG zostanie ukończony w drugiej połowie 2018 roku i będzie wspierać badania prowadzone przez LRZ w różnych dziedzinach naukowych, takich jak astrofizyka, mechanika płynów i nauki przyrodnicze.

SuperMUC-NG będzie oferować moc obliczeniową na poziomie 26,7 petaflopsów, generowaną przez niemal 6500 węzłów w postaci zapowiedzianych niedawno przez Lenovo serwerów nowej generacji ThinkSystem SD650.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Lista Top500 ma nowego lidera
  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

Działają one z procesorami Intel Xeon Platinum i rozszerzeniami Intel Advanced Vector Extensions (Intel AVX 512), a łączy je architektura Intel Omni-Path. Z nowym systemem będzie zintegrowane oprogramowanie Lenovo Intelligent Computing Orchestrator (LiCO). Jest to pakiet przyspieszający opracowywanie aplikacji HPC i AI, a także składników chmurowych, które umożliwią badaczom z LRZ swobodną wirtualizację, przetwarzanie ogromnych ilości zbiorów danych oraz szybkie udostępnianie wyników współpracownikom.

Aby zapobiec dużym kosztom eksploatacyjnym generowanym przez infrastrukturę HPC, nowy superkomputer SuperMUC-NG posiada optymalizacje opracowane przez Intel, a także specjalną technologię chłodzenia wodą opracowaną przez Lenovo. Wraz z oprogramowaniem Lenovo Energy Aware Run-Time (EAR), które dynamicznie steruje zasilaniem infrastruktury systemu w trakcie działania aplikacji, technologia chłodzenia wodą opracowana przez Lenovo umożliwia LRZ oszczędzanie o 45% więcej energii elektrycznej w porównaniu ze standardowym systemem chłodzonym powietrzem.

Po jego wdrożeniu SuperMUC-NG znajdzie się na branżowej liście największych na świecie superkomputerów TOP500.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200