Lenovo bliskie sfinalizowania transakcji przejęcia od IBM biznesu serwerów

Lenovo oraz IBM ogłosiły dziś, że wszystkie formalne warunki przejęcia biznesu serwerów x86 w IBM przez Lenovo zostały spełnione i obie strony oczekują zamknięcia transakcji 1 października 2014 roku. Lenovo stanie się wtedy trzecim największym graczem na tym rynku, na którym według IDC obroty w 2014 r. zamkną się kwotą 42,3 mld USD.

Lenovo dokonuje przejęcia biznesu obejmującego serwery blade System x, BladeCenter oraz Flex System, zintegrowane systemy Flex oparte na serwerach x86, serwery NeXtScale oraz iDataPlex a także odpowiadające im oprogramowanie, produkty blade networking i usługi utrzymywania (maintenance). IBM zachowa natomiast kontrolę na sprzedażą serwerów mainframe System Z, Power Systems, Storage Systems, Power-based Flex oraz PureApplication i PureData.

Zawarta umowa przejęcia wynika ze stałej, ścisłej współpracy, która zaczęła się w roku 2005, kiedy Lenovo przejęło biznes komputerów PC z IBM, włączywszy w to linię komputerów osobistych ThinkPad. Nadchodzące przejęcie Motorola Mobility od Google sprawi, że firma stanie się trzecim na świecie producentem smartfonów i umocni jej pozycję trzeciego na świecie producenta wszystkich urządzeń typu smart, włączywszy w to PC, tablety i smartfony.

Zobacz również:

Zgodnie z informacją ze stycznia tego roku o przejęciu przez Lenovo biznesu serwerów x86 od IBM, obydwie firmy zawarły sojusz strategiczny zakładający udzielanie licencji OEM i odsprzedaż wybranych produktów z portfolio IBM zawierającego urządzenia pamięci masowej i oprogramowanie, włącznie z rodziną produktów pamięci Storwize, produktami opartymi o technologię Linear Tape Open (LTO), pamięci IBM Flash oraz elementy portfolio oprogramowania systemowego IBM, takie jak Smart Cloud, General Parallel File System oraz Platform Computing.

Ważne jest to, że IBM będzie nadal przez dłuższy czas świadczyć usługi utrzymywania (maintenance), teraz w imieniu Lenovo. Globalny zespół biznesu serwerów x86 IBM zostanie zorganizowany pod kierownictwem Lenovo Enterprise Business Group. Wartość przejęcia wycenia się na 2,3 miliarda dolarów, z których około 2 miliardy zostaną zapłacone w gotówce i równowartości akcji Lenovo.


TOP 200