Lenovo DCG inwestuje w sztuczną inteligencję: pomagamy mierzyć się z największymi wyzwaniami ludzkości


Wspomaganie naukowców w rozwiązywaniu największych problemów, przed jakimi stoi ludzkość to jeden z ważnych elementów misji Lenovo Data Center Group (DCG). Dokonywane inwestycje dowodzą, że nie jest to jedynie marketing.

Lenovo finansuje bardzo ważne projekty, które będą miały ogromny wpływ na losy ludzi na ziemi: badania Uniwersytetu w Chicago w zakresie wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego, wykorzystanie przez Taipei Tech interfejsów mózg-komputer, a także prace na Uniwersytecie Północnej Karoliny mające na celu minimalizowanie wpływu zmian klimatu na globalną produkcję żywności i zaopatrzenia w wodę.

Uniwersytet w Chicago używa sztucznej inteligencji do automatycznego wykrywania nowotworów

Lenovo inwestuje czas i środki finansowe w inicjatywy w obszarze sztucznej inteligencji. Celem jest wsparcie naukowców mierzących się z największymi wyzwaniami ludzkości. Choroby nowotworowe z pewnością do nich należą. Rak prostaty jest najczęstszym nie-skórnym nowotworem złośliwym i drugą najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych *. Obecnie, rak prostaty dotyka jednego na ośmiu białych mężczyzn i jednego na trzech Afroamerykanów oraz mężczyzn pochodzenia azjatyckiego. Nie ma jednak powszechnie akceptowanej metody prowadzenia badań przesiewowych. Obliczeniowe Centrum Badawcze i Centrum Badań MRI na Uniwersytecie w Chicago połączyły siły, żeby wykorzystać wieloparametrowe obrazowanie MRI (mpMRI) oraz metodologię głębokiego uczenia do wykrywania raka gruczołu krokowego w powtarzalny sposób. Byłaby to wielka pomoc dla radiologów diagnozujących ten rodzaj nowotworu.

Celem projektu jest stworzenie automatycznego rozwiązania do wykrywania raka. Głębokie uczenie ma posłużyć do klasyfikacji i segmentacji obrazów rezonansu magnetycznego. Oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie może zrewolucjonizować diagnostykę raka gruczołu krokowego. Sukces oznaczałby poprawę jakości życia pacjenta i obniżenie związanych z leczeniem kosztów - dzięki ograniczeniu liczby wykonywanych biopsji i operacji gruczołu krokowego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego i algorytmów głębokiego uczenia, skalowanym przez procesory Intel Xeon Scalable w serwerach Lenovo. Lenovo pomogło uniwersytetowi zatrudnić naukowca specjalizującego się w uczeniu maszynowym. Projekt został zaprezentowany na stoisku Lenovo podczas konferencji SuperComputing 2018.

Politechnika Narodowa w Tajpei wykorzystuje sztuczną inteligencję do pomocy dzieciom z ADHD oraz pacjentom z chorobą Alzheimera

Na Politechnice Narodowej w Tajpei (Taipei Tech) opracowano grę wideo pozwalającą graczom uczestniczyć w wirtualnych wyścigach samochodowych, w których auta sterowane są za pomocą umysłu - z wykorzystaniem interfejsów BCI (Brain-Computer Interface), czyli mózg-komputer. BCI tworzy neuro-ścieżki między mózgiem a urządzeniem, pozwalając graczowi kontrolować komputer samą aktywnością mózgu. BCI to kolejna przełomowa technologia komputerowa, w której popularyzacji Lenovo odgrywa ważną.

Przetwarzanie dużych ilości danych elektroencefalograficznych (EEG) i elektromiograficznych (EMG) w czasie rzeczywistym wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Taipei Tech potrzebowała serwera, który byłby w stanie obsłużyć intensywne obciążenia obliczeniowe. Z prośbą o pomoc zwrócono się do Lenovo DCG. Lenovo przyznało Taipei Tech dostęp do wysokowydajnego serwera Lenovo ThinkSystem SD530 z procesorami Intel Xeon Scalable, hostowanego w ośrodku Lenovo AI Innovation Center w Tajpei. Korzystając z mocy oferowanej przez AI Innovation Center, Taipei Tech może przetwarzać sygnały EEG i EMG graczy w czasie rzeczywistym. W efekcie możliwe stało się znaczne skrócenie czasu potrzebnego na tworzenie modeli fal mózgowych.

Chociaż ta przełomowa technologia powstała z myślą o rozrywce, naukowcy mają nadzieję, że gra zostanie wykorzystana do pomocy dzieciom z ADHD lub pacjentom z chorobą Alzheimera. Dzięki niej będą mogli pracować nad poprawą swojej uwagi i koncentracji. Uważa się, że ta technologia będzie mogła wspierać doskonalenie funkcji poznawczych za pośrednictwem gier i zabaw. Z pomocą serwerów Lenovo i ośrodka Innovation Center, Taipei Tech konsekwentnie zmierza ku wykorzystaniu pełnego potencjału BCI.

Uniwersytet NC State wykorzystuje ośrodki AI Innovation Center Lenovo do ograniczenia skutków zmian klimatu

Lenovo wspiera prowadzone na North Carolina State University (NCSU) badania dotyczące jednej z najpoważniejszych konsekwencji zmian klimatu - wpływu na globalna produkcję żywności i zaopatrzenie w wodę. Projekt badawczy pierwotnie został zaprezentowany podczas konferencji Supercomputing 2017.

Naukowcy wykorzystują satelity i platformy latające, które zbierają ogromne ilości danych teledetekcyjnych i wykonują zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Dane (udostępniane przez NASA) są wykorzystywane na różne sposoby np. do mapowania typów upraw, oceny szkód powodowanych przez powodzie i do lepszego zrozumienia relacji pomiędzy produkcją żywności, energią i wodą. NCSU nie posiada potężnej infrastruktury zoptymalizowanej na potrzeby sztucznej inteligencji, która jest potrzebna do obsługi algorytmów głębokiego uczenia się przetwarzających z dużą szybkością ogromną ilość danych geoprzestrzennych. Rozwiązaniem tego problemu okazało się zapewnienie dostępu do mocy obliczeniowej oferowanej przez ośrodek Lenovo AI Innovation Center w Morrisville, w USA. Centrum udostępnia infrastrukturę zoptymalizowaną pod kątem sztucznej inteligencji, aby wykonywać obliczenia dotyczące miliardów punktów danych w ciągu kilku godzin. Normalnie zajęłoby to NCSU blisko rok.

Ten projekt został ponownie zaprezentowany podczas Supercomputing 2018. W trakcie konferencji uruchomiono demo aplikacji, która pokazuje, w jaki sposób sztuczna inteligencja i teledetekcja mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z zapewnieniem żywności w skali całego świata oraz zmniejszaniu wpływu zmian klimatycznych. Aplikacja wykorzystuje techniki głębokiego uczenia do analizy danych, w celu przewidywania z wysoką rozdzielczością przestrzenną poziomów produkcji żywności. Prognozy powstają w oparciu o mapę plonów, która jest generowana jako wynik działania sieci głębokiego uczenia. Demo prezentuje zarazem możliwości oprogramowania Lenovo Intelligence Computing Orchestration (LiCO), które służy do budowania i szkolenia modeli głębokiego uczenia z wykorzystaniem graficznego interfejsu użytkownika.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to kluczowe komponenty, pozwalające mierzyć się z wieloma najbardziej krytycznymi wyzwaniami na świecie. Lenovo angażuje się w pionierskie projekty tego typu. Konsekwentne inwestowanie w takie przedsięwzięcia jasno dowodzi, że Lenovo pomaga rozwiązywać niektóre z największych problemów ludzkości.

Zobacz film referencyjny dotyczący projektu na Uniwersytecie NC State tutaj.

Dowiedz się więcej o ośrodkach Lenovo AI Innovation Center tutaj.

Najbardziej aktualne informacje dotyczące sztucznej inteligencji można znaleźć na naszych profilach w mediach społecznościowych: na Instagramie, Twitterze i Facebooku.

Źródło: https://www.lenovoxperience.com/#!/newsDetail/283yi044hzgcdv7snkrmmx9osls25gb3rca836dczs8511be

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.