Lektury prawie obowiązkwe

Wess Roberts, Bill Ross. Star Trek. Następne pokolenie. Tak postępujcie. Lekcje przywództwa, tłum. Katarzyna Klaś, IFC Press, Kraków, 1999.

Wess Roberts, Bill Ross. Star Trek. Następne pokolenie. Tak postępujcie. Lekcje przywództwa, tłum. Katarzyna Klaś, IFC Press, Kraków, 1999.

Książkę tę polecam menedżerom zmęczonym natrętnym dydaktyzmem wielu podręczników i opracowań z dziedziny zarządzania personelem. Motywowanie pracowników, mobilizowanie ich do pracy i twórczości, wzbudzanie w nich szacunku, a jednocześnie poczucia koleżeństwa to ogromny problem większości szefów firm, a nawet małych zespołów. Szkoleń i wydawnictw na ten temat nie brakuje, rzadko jednak są to propozycje naprawdę wartościowe - w jednakowym stopniu dopracowane merytorycznie i atrakcyjne pod względem przekazu. Z większości lektur i kursów zostaje zaledwie standardowe 10% treści. A przecież w praktyce przydałoby się znacznie więcej.

Za pomocą takich publikacji, jak Star Trek. Następne pokolenia Tak postępujcie. Lekcje przywództwa można uzyskać to "więcej". Książkę czyta się bowiem jak powieść i... w dużej mierze jest to powieść. Autorzy posłużyli się filmowymi bohaterami: załogą statku Enterprise. Wiedza o tym, jak być przywódcą, jak żyć i działać w zespole, sączy się niepostrzeżenie z przygód kapitana Picarda oraz jego podwładnych i utrwala się w postaci nie tyle definicji, zasad i reguł, ile pewnych wizji, wzorów i nastrojów. Sądzę, że one powracają do czytelników w konkretnych życiowych sytuacjach. To może być skuteczny sposób nauki przywództwa, tym bardziej że wyobraźnię i intuicję wspomaga w tym przypadku przekonywający obraz filmowych bohaterów, znany z ekranów telewizorów.


TOP 200