Lektury prawie obowiązkowe

Budowanie zysku, Perry J. Ludy, tłum. Jarosław Teodorowicz, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa, 2001.

Budowanie zysku, Perry J. Ludy, tłum. Jarosław Teodorowicz, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa, 2001.

Najpierw zafascynował mnie podtytuł: Jak obniżać koszty nie redukując zatrudnienia, ponieważ uważam to zagadnienie za najważniejsze dzisiaj w Polsce, a być może w ogóle na świecie. Zahamowany wzrost gospodarczy, ostra konkurencja i zmiana modeli gospodarowania spowodowały kryzys w większości firm. W najlepszym wypadku nie wypracowują takiego zysku, który umożliwiałby im rozwój, a w najgorszym - stają na skraju bankructwa. Rozpatrują wiele strategii przetrwania, ale wszystkie one - oprócz jednej - mają tę wadę, że długo czeka się na efekty. Jedna recepta wydaje się przynosić szybko korzyści - zwalnianie pracowników. I firmy właśnie to czynią w pierwszej kolejności. Ma to groźne konsekwencje społeczne, ale nie mniej groźne - tylko później widoczne - skutki dla firmy. Osłabia ona swój twórczy potencjał.

Wydawałoby się, że postępowanie firm zwalniających pracowników jest aż do bólu logiczne. Jeśli pracownicy są najważniejszym zasobem, to jednocześnie najbardziej kosztownym. A redukcja kosztów ma sens tylko wtedy gdy jest radykalna. Inaczej są to jedynie działania nękające, a więc wprowadzające permanentną destabilizację w firmie. Taki rodowód mają zwolnienia grupowe, czyli mocne uderzenia w koszty.

Perry J. Ludy proponuje zamiast zwalniania pracowników zatrudnianie ich w projektach i działaniach redukujących koszty. Innymi słowy, aby ocalili siebie i zmniejszyli inne koszty. Mogą też dać z siebie więcej, a więc wyprodukować większy zysk. Wtedy koszt zatrudnienia pracowników staje się mniej rażący.

To pożyteczna książka. Można z niej nauczyć się mądrego podejścia do ludzi. Menedżerom przyda się taki podręcznik, jak z załogi czynić sobie sojuszników, bo większość z nich jest analfabetami w tym zakresie. Ale nie mam wątpliwości, że nawet najmądrzejsze zarządzanie personelem nie rozwiąże problemu "rozwoju bez zwolnień". Do tego trzeba jeszcze raz przemyśleć obowiązujące wzory gospodarowania i konsumowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200