"Lekki" Linux dla użytkowników mobilnych

Ubuntu Linux zapowiedziała specjalnie zmodyfikowany system operacyjny Linux, który może pracować na popularnych ostatnio, małych komputerach przenośnych nazywanych "netbookami".

Nowy system operacyjny, Ubuntu Linux Remix, adresowany jest do dostawców OEM, którzy chcą budują i sprzedawać swoje własne netbooki.

Ubuntu Linux Remix jest kompatybilny z nowym procesorem Intela Atom, będącym specjalną, bardziej energooszczędną wersją CPU, która może być używana w mniejszych obudowach komputerów przenośnych. Netbook wyposażony w procesor Intel Atom i Ubuntu Linux Remix ma pojawić się na półkach dostawców w ciągu pół roku, w cenie pomiędzy 300 do 500 USD.

W przeciwieństwie do innych wersji Linuksa, konsumenckich czy przeznaczonych dla przedsiębiorstw, Remix będzie można sprowadzić bezpłatnie, ale firma uważa, że jest on adresowany głównie do potencjalnych dostawców netbooków.

Nowe komputery klasy "netbook" mają zapewnić użytkownikom coś w rodzaju "mniejszych laptopów", które mogą być zabierane i wykorzystywane gdziekolwiek, ale z ograniczonym podzbiorem mechanizmów dostępnych w standardowym laptopie.

Netbook to urządzenie zaprojektowanego w małej, energooszczędnej formie pozwalające użytkownikowi na użytkowanie go online bezprzewodowo - wysyłanie i odbieranie poczty, korzystanie z komunikatorów itp. Netbook wchodzi na rynek jako komputer wtórny, do użytku w czasie podróży, wakacji lub tam, gdzie w pełni wyposażony laptop nie jest potrzebny.

Kluczowa różnica pomiędzy standardowym, desktopowym Ubuntu Linux, a Remix jest taka, że ten ostatni zawiera "odpalacz" pozwalający użytkownikowi na szybkie wystartowanie maszyny i osiągniecie stanu online.

Komputery netbook już teraz są obecne na rynku, dostarczane przez takich dostawców jak np. Asustek Computer. W ubiegłym miesiącu firma wypuściła netbook Eee PC 900, w wersjach Windows i Linux.


TOP 200