Lekarstwo na tłok

Rozwiązanie klient/serwer firmy Sitara poprawia wydajność Internetu.

Rozwiązanie klient/serwer firmy Sitara poprawia wydajność Internetu.

Wszyscy internauci znają przykre uczucie, gdy sieć globalna zdaje się zastygać, a oczekiwanie na ściągnięcie tylko jednej strony WWW znacznie przekracza przeciętne granice cierpliwości. Z uwagi na działanie protokołu TCP/IP, przy przekroczeniu pewnego progu obciążenia łączy (ok. 50 %), wydajność sieci spada dramatycznie. Za ten stan rzeczy odpowiada ciągła retransmisja pakietów i przerywane transfery. Zaradzić temu zamierza firma Sitara, oferując rozwiązanie klient/serwer, rozszerzające protokół HTTP i poprawiające mechanizm działania TCP. Użytkownik musi wgrać odpowiedni moduł lub rozszerzenie do przeglądarki (1,8 MB), zaś firma prowadząca serwis WWW, zainteresowana wykorzystaniem technologii Sitara, powinna zakupić specjalny serwer.

Rozwiązanie to może być np. bardzo korzystne dla osób, które zdalnie korzystają z serwera WWW, prowadzonego przez ich firmę czy stałego partnera biznesowego. Oferta firmy Sitara jest zwrócona przede wszystkim w stronę serwisów WWW, z których korzysta określona grupa osób.

Przyspieszenie w ściąganiu plików jest zauważalne tylko przy przeciążeniu łączy internetowych. Sytuacja taka w polskim Internecie występuje jednak notorycznie. Działanie programu można sprawdzić, korzystając z testowego serwerahttp://www.jcrew.com . W praktyce okazuje się, że rozwiązanie przyspiesza ściąganie stron o średnio 10%. Niestety, program nie współpracuje z serwerami proxy ani zaporami typu firewall. Można je jedynie tak skonfigurować, aby przepuszczały ruch z protokołem Sitara, ale to oznacza tworzenie dziur w systemie bezpieczeństwa.

<hr size=1 noshade>Speed Server, SpeedSeeker 1.0

Sitara Networks Inc.

http://www.sitara.net

Obsługiwane platformy: Windows 95 i NT 4.0, Netscape Navigator i Internet Explorer (klient); Windows NT 4.0 z Service Pack 3 (serwer)