Lekarstwo na problemy z Vistą

Microsoft przygotował Enterprise Desktop Virtualization, rozwiązanie łatające dziurę w kompatybilności aplikacji dla Windows 2000/XP pracujących na Windows Vista.

Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V) to komercyjna wersja technologii, którą Microsoft pozyskał dzięki zakupie firmy Kidaro w 2007 r. Jej premiera planowana jest w drugim kwartale 2009 r. jako część Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP). MED-V zapewnia integrację istniejących aplikacji Windows z obecną generacją systemów operacyjnych bazujących na Windows , włączając w to Windows 7. Bieżąca wersja - 1.0 beta - pracuje w SP1 i Windows Serwer 2008.

Czym jest MED-V?

MED-V rozwija technologię Kidaro w potężne, konfigurowalne narzędzie do rozwiązywania problemów z integracją starszych aplikacji z systemem Windows Vista. Produkt jest prosty w użyciu. Niestety, minusem jest bardzo anemiczny silnik wirtualizacji (Virtual PC 2007) i niska kompatybilność przy przyłączaniu klientów (nie wspiera jeszcze architektur x64 i Vista). MED-V oferowany jest jako część Microsoft Desktop Optimization Pack, co oznacza, że jest dostępne jedynie dla tych użytkowników, którzy są częścią programu Software Assurance.

Od strony serwera MED-V zapewnia zestaw scentralizowanych narzędzi do zarządzania obrazami maszyn wirtualnych, jak również integrację z Active Directory. Od strony klienta dodaje różne powłoki kontrolek zarządzanych przez użytkownika oraz mechanizmy autoryzacji, plus możliwość uruchamiania zwirtualizowanych aplikacji równocześnie z klasycznymi.

Oceniając przodka MED-V - Kidaro Managed Workspace - można odnieść wrażenie, że produkt ten był fascynującym rozwiązaniem do przełamania powszechnych problemów przy tworzeniu aplikacji, związanych z technologią maszyn wirtualnych. Od momentu przejęcia, Microsoft zarzucił wsparcie produktu pod kątem obrazów VMware (Kidaro obsługiwało je) i zorientowało go w kierunku zapewnienia kompatybilności aplikacji pod klientami Windows Vista.

Virtual PC inside

MED-V obsługuje połączenia klienckie jedynie spod systemów Windows XP SP2 i SP3 oraz Windows 2000 SP4. Można się spodziewać, że lista ta rozszerzy się o Windows Vista, na chwilę obecną jednak taka konfiguracja jest nieobsługiwana. Podobnie nie są obsługiwane konfiguracje oparte o architekturę x64, a całość pracuje na anemicznym, 32-bitowym Virtual PC 2007 i plasuje się poniżej środowisk VM.

W rzeczywistości piętą achillesową MED-V jest właśnie silnik. Powolny i wciąż zawierający błędy, Virtual PC nie nadaje się do uruchamiania aplikacji o większych wymaganiach. Zawiera również bardzo przestarzałą emulację sprzętową, bez obsługi wielu procesorów, czy nawet urządzeń USB. To z kolei poważnie ogranicza integrację emulowanych aplikacji. Jeśli program nie widzi podłączonego napędu USB czy klucza sprzętowego, może nie działać.


TOP 200