Lekarstwo na leki

Jednym z największych wyzwań stojących przed Prosper SA jest gruntowne usprawnienie systemu kontrolingu, w tym monitorowania kosztów i badania zyskowności poszczególnych produktów.

Jednym z największych wyzwań stojących przed Prosper SA jest gruntowne usprawnienie systemu kontrolingu, w tym monitorowania kosztów i badania zyskowności poszczególnych produktów.

Prosper SA z Warszawy, sprzedający leki klientom zarówno detalicznym (aptekom), jak i hurtowym, oferuje ponad 9 tys. różnych artykułów. Dotychczas działający w firmie system informatyczny, obsługujący sprzedaż i dystrybucję, napisano specjalnie dla Prospera. Kierownictwo firmy nie jest jednak zadowolone z obecnego systemu finansowego, zwłaszcza w kontekście spodziewanego wkrótce wejścia na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Pragnie bowiem zastosować sprawniejsze mechanizmy raportowania, dostosowane do wymogów stawianych przez Komisję Papierów Wartościowych.

Wiedzieć więcej

Jednym z największych wyzwań stojących przed Prosperem jest gruntowne usprawnienie systemu kontrolingu, w tym monitorowania kosztów i badania zyskowności poszczególnych produktów. Dokonywanie w sposób centralny zakupów powoduje, że istotne jest śledzenie opłacalności sprzedaży konkretnych farmaceutyków. Wiąże się to z wprowadzeniem i powszechnym zastosowaniem rachunku kosztów działań (ABC). Obecnie rachunkowość zarządcza nie jest rozwinięta tak bardzo, jak system obsługi dystrybucji. Połączenie go z nowym oprogramowaniem finansowym ma przynieść efekty już 15 stycznia przyszłego roku, kiedy zaczną działać moduły finansowo-księgowe zakupionego systemu IFS Application.

Projekt ma być zakończony do maja 1999 r., kiedy zostaną wdrożone pozostałe moduły: automatycznego rozliczania kosztów i konsolidacji. Możliwe, że Prosper zdecyduje się także na zagregowanie niektórych pozycji asortymentowych w większe kategorie. Dzięki temu ma być osiągnięty kompromis między dokładnością analizy powstających kosztów a łatwością posługiwania się i tak dużą liczbą kont analitycznych w planie kont firmy.

Perspektywiczne myślenie

Wdrożenie IFS Finanse w Prosper SA będzie wymagało opracowania interfejsu łączącego aplikacje finansową i sprzedaży-dystrybucji. Ostatni z systemów napisano w Clipperze. Efektywność takiego połączenia jest tym ważniejsza, że Prosper zamierza w dużym stopniu zintegrować obie aplikacje.

IFS Finanse jest wdrażany i konfigurowany w taki sposób, aby w przyszłości umożliwić Prosperowi zainstalowanie części pakietu IFS obsługującego dystrybucję, co jest w przypadku wdrożeń modułów finansowych dość częstym posunięciem. Zanim rozpoczną się jednak rozmowy na temat innych modułów, to właśnie system finansowy musi potwierdzić swoją przydatność w firmie. Negocjacje, a następnie ewentualna instalacja informatycznego systemu dystrybucyjnego będzie jednak znacznie trudniejsza niż wdrożenie IFS Finanse.

Metodyka GOPM

Wśród zalet oprogramowania IFS przedstawiciele Prospera wymieniają krótki okres, jaki upłynie do momentu osiągnięcia przez system pełnej funkcjonalności. Wdrożenie będzie przeprowadzone według przystosowanej przed kilkoma laty do potrzeb IFS metodyki GOPM, opracowanej przez Coopers & Lybrand.

IFS wdrażał niedawno swój system u konkurenta Prospera, firmy Orfe. Przedstawiciele tego producenta zastrzegają jednak, że nie ma mowy o przekazywaniu jakichkolwiek informacji drugiej firmie. Delikatność i dyskrecja w tym przypadku są o tyle wskazane, że nowoczesny system finansowy może stanowić poważną przewagę konkurencyjną w tej branży, sugerując, jakie produkty można sprzedawać z zyskiem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200