Lekarstwo na grypę

Podczas tegorocznych targów Komputer Expo firmy G-Data i LTP-MediaSoftware zaprezentowały własny system antywirusowy o dużych możliwościach. AntiVirenKit 5 jest przystosowaną do polskich realiów wersją programu, który od 7 lat był stale rozwijany na Zachodzie.

Podczas tegorocznych targów Komputer Expo firmy G-Data i LTP-MediaSoftware zaprezentowały własny system antywirusowy o dużych możliwościach. AntiVirenKit 5 jest przystosowaną do polskich realiów wersją programu, który od 7 lat był stale rozwijany na Zachodzie.

Filozofia działania AntiVirenKit jest podobna do stosowanej przez wiele innych programów antywirusowych. System składa się z trzech części: skanera działającego w środowisku DOS, skanera działającego w środowisku Windows oraz programu rezydentnego, blokującego zapis na wybranym dysku lub dyskach. Oprogramowanie może działać w sieci, wyposażone jest we własną, dość bogatą bazę wirusów krajowych i obcych, dzięki której potrafi leczyć zainfekowane pliki oraz ma mechanizm generujący sumy kontrolne i umożliwiający wykrywanie nowych lub nieznanych wirusów. Uzupełnieniem tych cech użytkowych są ponadto bogate opcje konfiguracyjne, za pomocą których można dostosować sposób działania systemu do indywidualnych wymagań użytkownika: określenie typów plików jakie mają podlegać kontroli, których plików program sprawdzać nie powinien oraz bardzo dokładne zdefiniowanie obszarów jego poszukiwań.

Na uwagę zasługuje sposób uaktualniania baz wirusów przez producenta - oferuje on bowiem nie tylko możliwość systematycznego unowocześniania programu, lecz również pomoc w nagłych wypadkach, która polega na rozpracowywaniu wirusów nadesłanych przez użytkowników.

AntiVirenKit 5 potrafi przeszukiwać pamięć komputera oraz pliki typu com, exe, bat, ov?, cpl, dll, 386, sys, bin, drv, fo?, ?gr oraz każde inne określone przez użytkownika. Można blokować zapis do takich plików oraz zabezpieczać przed modyfikacją tablicę alokacji (FAT) i rekord startowy (Boot Record), a także chronić dowolny dysk przed sformatowaniem. Jako kryterium sprawdzania zbiorów stosowane są informacje o dacie, czasie utworzenia i modyfikacji pliku, jego rozmiarze oraz różnorodne sumy kontrolne. Program jest też skuteczny w przypadku wirusów samomutujących się. W przypadku, gdy AntiVirenKit nie potrafi zneutralizować wirusa, jego użytkownik ma możliwość skasowania zainfekowanego pliku lub nakazania programowi wykonania jego kopii na dyskietce, przesłania jej do producenta i otrzymania szczepionki, co daje większą szansę na odzyskanie plików niż próby reperowania ich przez inne programy wyłącznie na podstawie sum kontrolnych.

Program AntiVirenKit 5 jest przykładem aplikacji, która jest zorientowana głównie na maksymalną profilaktykę (zabezpieczanie danych przed infekcją), zaś zwalczanie wirusów pozostawia współpracy użytkownika z wyspecjalizowaną firmą oferującą hot-line i szybki serwis. Jest to zasadniczo odmienne podejście niż spotykane w przypadku innych programów, szczycących się umiejętnością wykrywania setek tysięcy wirusów, o których już wszyscy zdążyliśmy zapomnieć, a zostawiających nas bez pomocy w sytuacjach naprawdę groźnych. Czy ta filozofia się sprawdzi, zależeć będzie od sprawności organizacyjnej autorów oprogramowania. Ich atutami mogą być bowiem jedynie dobra znajomość występujących w Polsce wirusów i krótki czas reakcji w razie infekcji.


TOP 200