Leasing - korzyści i pułapki

Są i pułapki

Zdarzają się jednak decyzje o wyborze firmy leasingowej zbyt pochopnie podjęte. Ważnym elementem umowy leasingowej są jej warunki. Jest to najczęściej kilka stron drobno zapisanych paragrafów, które dla przeciętnego odbiorcy są tylko zbiorem nic nie znaczących zapisów. Mimo to warto pochylić się nad nimi, a w szczególności zwrócić uwagę na następujące zagadnienia i ich finansowe konsekwencje:

  • możliwość karencji spłat podczas trwania umowy

  • możliwość przedterminowego zakończenia umowy (w tym koszty cesji i wielkości spłacanych rat w przypadku windykacji przedmiotu leasingu)

  • koszty związane z nieterminowym regulowaniem rat

  • zakres ubezpieczenia (jeżeli takie jest zawarte w umowie leasingowej).

    Równie istotną sprawą są koszty ponoszone przez leasingobiorcę w trakcie umowy. W szczególności są to: opłata wstępna, raty miesięczne, ubezpieczenie, koszty eksploatacyjne i koszty wykupu. Opłata wstępna ponoszona jest w momencie zawarcia umowy i stanowi 5-30% wartości netto przedmiotu leasingu. Często wielkość wnoszonej opłaty wstępnej jest decydującym kryterium przy akceptacji klienta przez firmę leasingową. Można przyjąć, że 20% opłaty wstępnej jest najczęściej wystarczające. Raty miesięczne to comiesięczna stała (lub zmienna w przypadku leasingu dewizowego) opłata z tytułu użytkowania przedmiotu. Ubezpieczenie, poza standardową formą zabezpieczenia, pełni również gwarancję spłaty rat w przypadku wystąpienia szkody. Koszty eksploatacyjne są natomiast związane z bieżącym użytkowaniem przedmiotu leasingu. Koszty wykupu są to koszty ponoszone w momencie wykupu na własność przedmiotu po zakończeniu trwania umowy leasingu. Najczęściej dla przedmiotów związanych z informatyką, a więc szybko się "starzejących", jest to 1-5%. Suma wszystkich opłat da rzeczywisty obraz tego, ile klient zapłaci za taką formę finansowania.

    Największa zaleta leasingu (w szczególności leasingu operacyjnego) to korzyści podatkowe. Z tego też powodu druga część roku kalendarzowego jest okresem największego zainteresowania leasingobiorców. Inną korzyścią (z racji ustalonego już na początku harmonogramu regulowania rat leasingowych) jest zaplanowanie i optymalizacja przepływów gotówkowych - bardzo istotnego elementu współczesnego zarządzania przedsiębiorstwem.


  • TOP 200