Laureaci konkursu InfoSTAR '93

W dziedzinie zastosowań informatyki, ludźmi roku został duet - Andrzej Florczyk i Marcin Bańkowski, dzięki któremu mogły się sprawniej odbyć w ub.r. wybory do Sejmu i Senatu RP. Andrzej Florczyk i Marcin Bańkowski otrzymali niezmiernie trudne zadanie do wykonania, jakim było przygotowanie systemu informatycznego, dostosowanego do zupełnie nowej ordynacji wyborczej.

W dziedzinie zastosowań informatyki, ludźmi roku został duet - Andrzej Florczyk i Marcin Bańkowski, dzięki któremu mogły się sprawniej odbyć w ub.r. wybory do Sejmu i Senatu RP. Andrzej Florczyk i Marcin Bańkowski otrzymali niezmiernie trudne zadanie do wykonania, jakim było przygotowanie systemu informatycznego, dostosowanego do zupełnie nowej ordynacji wyborczej.

Jej zawiłości i krótki czas na przygotowanie systemu wydawały się zadaniem ponad siły rodzimej informatyki. A mimo to, zespół informatyków powołany przez autora koncepcji systemu Andrzeja Florczyka wykonał to zadanie z sukcesem. Osobą, która w drugiej, kluczowej fazie prac kierowała zespołem, był Marcin Bańkowski (CSBI). Działając pod presją czasu i piętrzących się trudności, Marcin Bańkowski wykazał się umiejętnością wykorzystania najnowocześniejszych narzędzi technologii informacji, w tym narzędzi CASE do zaprojektowania systemu wraz z odpowiednimi strukturami baz danych, a następnie do pokierowania pracami nad oprogramowaniem, przetestowaniem i wdrożeniem systemu. Zaprojektowane przez Marcina Bańkowskiego struktury baz danych, mimo rozproszenia terytorialnego, nie wykazały wad typowych dla takich baz w momencie ich tworzenia, co po wdrożeniu systemu pozwoliło na ustalenie wyników wyborów oraz ich konsolidację w skali kraju w bardzo krótkim czasie. Łącznie system wyborczy składał się z systemu centralnego i 52 systemów lokalnych z 450 terminalami.

Andrzej Florczyk jest twórcą Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych i promotorem zastosowań nowoczesnych środków technicznych informatyki w Polsce, w tym szczególnie w administracji państwowej.

Marcin Bańkowski jest absolwentem Instytutu Informatyki WMIM Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz pracy dydaktycznej na tejże uczelni, realizował aplikacje baz danych w systemach informacyjnych. Pracując pod kierunkiem prof. Władysława M. Turskiego już w 1987 r. opracował system informacyjny, oparty na zastosowaniu architektury klient/serwer dla warszawskiego Biura Numerów.

W kategorii Człowiek Roku w dziedzinie biznesu zwyciężył tercet firmy MSP: Marek Goschorski, Piotr Sienkiewicz i Sergiusz Wiza.

Firma MSP powstała w 1990 r. i była jedną z pierwszych w Polsce, zajmujących się dystrybucją licencjonowanego oprogramowania. Aktualnie jest jednym z większych dystrybutorów oprogramowania i sprzętu komputerowego na polskim rynku. MSP prowadzi sprzedaż poprzez ogólnopolską sieć Partnerów MSP (ponad 800 firm we wrześniu ub.r.) Firma MSP wyznaje zasadę nie konkurowania z własnymi partnerami poprzez prowadzenie sprzedaży detalicznej. Oprócz działalności czysto handlowej, MSP zajmuje się również produkcją oryginalnego oprogramowania oraz lokalizacjami wielu produktów. Do tej pory wykonano tam polonizację dBase, CorelDraw, Microsoft Works for Windows i inne. Trzej laureaci stanowią zarząd MSP.

W kategorii Człowiek Roku w dziedzinie Popularyzacji Informatyki zwyciężył prezes Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO, Roman Dolczewski. Dr Roman Dolczewski, równocześnie współtwórca i prezes polskiego domu software'owego CSBI Ltd zainicjował i doprowadził do utworzenia w 1992 r. Stowarzyszenia PRO, które reprezentuje polskie domy i firmy software'owe w działaniach na rzecz promocji oraz polepszenia prawnej ochrony oprogramowania komputerowego.

W ub.r. Roman Dolczewski był inicjatorem i organizatorem wielu konferencji i sympozjów, na których zaprezentowano nowoczesne systemy informatyczne, stworzone i wdrożone w Polsce.

Osiągnięcia polskich firm software'owych i komputerowych przedstawił dr. Dolczewski na jednej z sesji plenarnych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów i Wydawców Oprogramowania (SPA) w Cannes w czerwcu br. Roman Dolczewski jest współtwórcą Szkoły Komputeryzacji Banków w Katowicach i Dolnośląskiej Szkoły Bankowej. W ub.r. opracował projekt programu studium pt. "Informatyka Bankowa" dla powstającego z inicjatywy Związku Banków Polskich Warszawskiego Instytutu Bankowości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200