Laur za skompresowane szukanie

Dr Paweł Gawrychowski z Uniwersytetu Wrocławskiego jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Witolda Lipskiego dla młodych naukowców prowadzących prace badawcze w dziedzinie informatyki. Computerworld jest patronem medialnym konkursu rozstrzygniętego już po raz dziewiąty przez Fundację Rozwoju Informatyki.

Zdaniem przewodniczącego Rady Nagrody prof. Pawła Urzyczyna poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, a wybór nie był łatwy. Dr Paweł Gawrychowski ma już imponujący dorobek naukowy, jest laureatem kilku nagród i stypendiów, a jego prezentacje zostały wyróżnione na prestiżowych międzynarodowych konferencjach. Zainteresowania naukowe laureata skupiają się wokół problemów związanych z konstruowaniem efektywnych algorytmów i struktur danych dla problemów związanych z przetwarzaniem danych tekstowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyszukiwania wzorca w skompresowanym tekście.

„W rozprawie doktorskiej rozważałem problem wyszukiwania wzorca w tekstach skompresowanych metodami opartymi na schemacie Lampela-Ziva, w tym LZ/LZ77 i LZ78/LZW, uzyskując wyniki poprawiające większość wcześniejszych rezultatów w tej dziedzinie” – wyjaśnił laureat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200