Łaty i nowości

Po zainstalowaniu bezpłatnego pakietu Support Pack 1 serwery NetWare 5 mogą pełnić funkcję programowego firewalla.

Po zainstalowaniu bezpłatnego pakietu Support Pack 1 serwery NetWare 5 mogą pełnić funkcję programowego firewalla.

Z pierwszego zestawu poprawek i rozszerzeń dla systemu NetWare 5 najszybciej skorzystają ci użytkownicy systemu Novella, którzy dysponują szybkim łączem do Internetu. Support Pack 1 ma bowiem objętość ok. 60 MB.

Niemniej jego ściągnięcie, szczególnie użytkownikom podłączonym do Internetu, będzie się opłacać. Producent nie tylko "załatał" istniejące w systemie dziury, lecz także wzbogacił go o rozszerzenia do swojego najnowszego systemu operacyjnego.

Najważniejsze spośród nich to rozszerzenie interfejsu LDAP, umożliwiające m.in. pełną integrację usług katalogowych NDS z produktami serwerowymi Netscape, usprawnienie usług DNS i DHCP wbudowanych w NetWare 5, a także nowy mechanizm translacji adresów (Network Address Translator).

Adres zmieniony, czyli niewidoczny

Mechanizm NAT w połączeniu z wbudowaną w system możliwością routowania pakietów IP pozwala zbudować na bazie serwera NetWare rozwiązanie typu firewall bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu bądź oprogramowania. Jeśli serwer NetWare z uaktywnioną funkcją translacji adresów zostanie zainstalowany "na obrzeżu" sieci korporacyjnej, to administrator będzie mógł stosować praktycznie dowolny zakres numerów IP w swojej sieci lokalnej.

Wszystkie pakiety przesyłane do i z Internetu za pośrednictwem serwera NAT będą poddawane operacji zamiany źródłowych numerów IP - z prywatnej klasy adresowej, stosowanej w sieci lokalnej, na wykupiony przedział adresów, pod którym sieć firmowa powinna być widoczna w Internecie. Ponadto maszyna pełniąca funkcję serwera NAT może dokonywać filtrowania pakietów, co pozwala wpuszczać do sieci lokalnej tylko niezbędny ruch sieciowy.

Prywatna klasa adresowa stosowana w ramach sieci lokalnej jest niewidoczna z poziomu Internetu, co podnosi bezpieczeństwo sieci lokalnej.

Szybsze uaktualnianie

Wraz z pierwszym zestawem poprawek Novell udostępnił także na swojej stronie WWW narzędzie Accelerated Upgrade, umożliwiające przeprowadzanie w prosty sposób migracji z NetWare 4.x na NetWare 5. Narzędzie to uzupełnia funkcję kreatora Upgrade Wizard, oferowanego dotąd wraz z NetWare 5. Pozwala on przeprowadzić proces uaktualnienia zdalnie, bez konieczności posiadania napędu CD-ROM w uaktualnianym serwerze.

Accelerated Upgrade umożliwia uaktualnianie serwerów NetWare 4.x, wyposażonych w 32 MB RAM, czyli poniżej podstawowych wymagań NetWare 5 (64 MB).

Support Pack 1 jest dostępny pod adresemhttp://support.novell.com/misc/ patlst.htm#nw5. Accelerated Upgrade można pobrać z serwerahttp://www. novell.com/download.


TOP 200