Łatwiejsze przeszukiwanie

Narzędzie Infoseek Express dla Windows ułatwia zadanie wyszukiwania informacji w Internecie.

Narzędzie Infoseek Express dla Windows ułatwia zadanie wyszukiwania informacji w Internecie.

Na stronie internetowej Infoseek (http://www.infoseek.com) od niedawna dostępne jest przydatne narzędzie Express dla użytkowników poszukujących informacji w Internecie. Zbiera ono informacje tworzone przez siedem programów przeszukujących sieć Web, domyślnych lub zdefiniowanych przez użytkownika. W domyślnej konfiguracji są to aplikacje: AltaVista, Excite, HotBot, Lycos, WebCrawler, Yahoo! i Infoseek. Express łączy informacje dostarczone przez te serwisy i prezentuje je w postaci listy składającej się z uporządkowanych stron WWW . Tego rodzaju technologia agregacji informacji nie jest nowością. Jednym z interesujących narzędzi jest aplikacja MetaCrawler (www. metacrawler.com), która korzysta z większości wymienionych serwisów, a ponadto z usług aplikacji Thunderstone. Express ma wiele opcji, którymi nie dysponuje MetaCrawler lub inne aplikacje świadczące usługi podobnego rodzaju. Program można uruchamiać pod kontrolą Windows 95, 98 lub NT. Rezyduje on na dysku komputera i jest zintegrowany z przeglądarką Microsoft Explorer lub Netscape Navigator.

Po uruchomieniu aplikacji i podaniu poszukiwanego wyrażenia ukazuje się lista zawierająca adresy stron WWW, podobna do tej, jaką tworzą inne tego rodzaju narzędzia. Express wyświetla dodatkowo specjalną opcję (pole do wyboru), która pozwala na zwiększenie skuteczności przeszukiwania. Po kliknięciu wyświetlonej przy każdej pozycji opcji, Express zaczyna pobierać stronę WWW w tle. Natomiast po zaznaczeniu kilku takich stron i ponownym kliknięciu opcji View Results, aplikacja wyświetla pierwszą pobraną stronę WWW, potem następne. Użytkownik nie musi ciągle naciskać przycisku "Cofnij", aby przełączać się między programem Express a wyszukaną stroną WWW.

Kolejną zaletą programu jest podświetlanie podanego przez użytkownika hasła na wyświetlanych stronach. Ponadto aplikacja usuwa z listy wyszukanych stron duplikaty, czego zazwyczaj nie robią inne narzędzia pracujące w trybie metaprzeszukiwania.

Choć Express jest rozpowszechniany przez Infoseek, to wydaje się, iż serwis ten nie jest specjalnie faworyzowany, co widać w rankingu stron WWW wyświetlanych przez Express.

Aplikacja jest bezpłatna i dlatego trzeba liczyć się z tym, że będą do niej dołączane reklamy i ogłoszenia. Zastosowano tu jednak wyjątkowo demokratyczne rozwiązanie polegające na tym, że Express wyświetla reklamy towarzyszące aplikacjom przeszukującym, z usług których korzysta. Aby wynikom przeszukania nie towarzyszyły reklamy, należy zakupić odpowiednią aplikację. Na stronie Search Engine Watch (http://searchenginewatch.com/sereort/9809-utilities.html) znajdują się informacje o tego rodzaju programach (np. BullsEye, Copernic, Mata Hari i WebFerretPro).

Express zajmuje 10 MB na dysku, a program instalujący aplikację, pobierany pierwszy raz ze strony Infoseek, ma 251 KB. Komputer powinien mieć kartę wideo wyświetlającą grafikę z rozdzielczością co najmniej 800 x 600 pikseli, procesor Pentium i 32 MB RAM.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows.

E-mail: [email protected] .

Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200