Łatwiejsze przesyłanie plików pomiędzy Androidem i Windowsem

Google testuje nowe narzędzie, które pozwoli na szybsze przesyłanie plików z telefonu na komputer. Jak wygląda i działa AirDrop dla urządzeń z Androidem i Windowsem na pokładzie?

Użytkownicy sprzętu firmy Apple od wielu lat korzystają ze zunifikowanego rozwiązania AirDrop, które pozwala na wygodne, bezprzewodowe przesyłanie plików pomiędzy wszystkimi urządzeniami firmy Apple.

Nearby Share
Źródło: Google.com

Nearby Share

Źródło: Google.com

Podobne rozwiązanie pod nazwą Nearby Share zostało wprowadzone jakiś czas temu do systemu operacyjnego Android. Teraz Google pracuje nad kolejną wersją Nearby Sharing, która pozwoli na współdzielenie plików pomiędzy Windowsem, a Androidem i na odwrót.

Zobacz również:

  • Kolejny europejski kraj oskarża Google o stosowanie monopolistycznych praktyk
  • Gemini otrzyma aktualizację specjalne dla składanych smartfonów
  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat

Obecne na rynku od 2020 roku rozwiązanie otrzymało właśnie dużą aktualizację rozwojową. Na wybranych rynkach posiadacze komputerów z Windowsem mogą pobierać poglądową wersję aplikacji Nearby Share na swoje komputery. Rozwiązanie działa w tle i pozwala na wysyłanie oraz odbieranie plików poprzez przeciągnięcie ich na ikonę aplikacji i w obszarze powiadomień lub wybranie stosowanej opcji z menu kontekstowego.

Podczas korzystania z tego samego konta Google na komputerze oraz urządzeniu mobilnym niepotrzebne jest dodatkowe zatwierdzanie przesyłania plików.

Nearby Share aktualnie współpracuje z komputerami z Windows 10 i Windows 11 oraz tabletami i smartfonami z Androidem. Google w przyszłości chce dodać na listę kompatybilnych urządzeń m. in. zegarki z WearOS.

Aplikacja w chwili obecnej nie jest jeszcze dostępna w Europie.

Aby skorzystać z przesyłania poprzez Nearby Share pomiędzy komputerem, a urządzeniem mobilnym należy posiadać:

  • Komputer PC z 64-bitowym procesorem i Windows 10 lub Windows 10 wyposażony w moduł Wi-Fi oraz Bluetooth (komputery oparte o procesory ARM nie są obsługiwane)
  • Smartfon lub tablet z Androidem 6.0 lub nowszym i modułem Wi-Fi oraz Bluetooth.

Oba urządzenia muszą znajdować się w tej samej sieci Wi-Fi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200