Łatanie dziur w Windows NT

Z dużym opóźnieniem ukazał się zestaw poprawek dla Windows NT 4.0, Service Pack 4. Zawiera za to funkcje, które miały znaleźć się dopiero w Windows NT 5.0.

Z dużym opóźnieniem ukazał się zestaw poprawek dla Windows NT 4.0, Service Pack 4. Zawiera za to funkcje, które miały znaleźć się dopiero w Windows NT 5.0.

Na czwarty zestaw poprawek do systemu operacyjnego Windows NT 4.0 użytkownicy musieli czekać ponad rok. Liczba poprawek, jakie miały znaleźć się w Service Pack 4 (SP4), wydała się przerosnąć możliwości organizacyjne Microsoftu. Pierwotnie zakładano bowiem, że zestawy poprawek udostępniane będą co kwartał.

Nie był to jednak jedyny powód opóźnienia. SP4, podobnie jak poprzedni zestaw poprawek, poddano rygorystycznym testom, aby sprawdzić czy poprawki nie są źródłem nowych błędów. Długie oczekiwanie zrekompensował Microsoft, dołączając wiele funkcji, które miały być dopiero w NT 5.0.

Kierownik od bezpieczeństwa

Najważniejsze usprawnienia związane są z bezpieczeństwem systemu. Nowa wersja protokołu NTLMv2 ma zapewnić bezpieczniejszą autoryzację użytkowników logujących się do sieci. NTLMv2 oznacza też bezpieczniejszy system komunikacji między kontrolerami domenowymi (przesyłane dane mogą być szyfrowane i sprawdzane pod kątem integralności).

SP4 pozwala częściowo podzielić uprawnienia administracyjne. Przykładowo, nie każdy administrator będzie mógł po instalacji pakietu przeglądać zdarzenia związane z bezpieczeństwem systemu w logu systemowym.

W SP4 znajduje się narzędzie Security Configuration Manager (SCM), pozwalające określić wzorcową konfigurację bezpieczeństwa serwera i klienta oraz późniejsze porównanie z rzeczywistą konfiguracją sieci. Oprogramowanie wykazuje, w których miejscach są rozbieżności. Aplikacja właściwie nie oferuje nowych mechanizmów bezpieczeństwa, natomiast skupia funkcje związane z jego zarządzaniem. SCM jest modułem snap-in dla konsoli Microsoft Management Console i dzięki temu niezależni producenci mogą dodawać do tego samego interfejsu zarządzania nowe elementy.

Instrument władzy

SP4 wzbogaca Windows NT 4.0 o nową architekturę Windows Management Instrumentation (WMI). Informacje o sprzęcie, systemie operacyjnym i aplikacjach dostępne są w jednym miejscu i w sposób standardowy dla aplikacji zarządzających. Z WMI korzystają inne technologie, takie jak CIM i WBEM, których obsługa znalazła się w SP4.

Na pełne możliwości wykorzystania nowych mechanizmów zarządzania trzeba jednak poczekać do premiery Windows 2000 (nowa nazwa NT 5.0) i systemu zarządzania sieciami Systems Management Server 2.0.

Najważniejsze nowości Service Pack 4

Technologie ułatwiające zarządzanie WMI i CMI

Możliwość ograniczania wielkości profili użytkowników

Poprawki zapewniające zgodność z rokiem 2000

Obsługa symbolu waluty euro (zarówno wyświetlanie, jak i wprowadzanie z klawiatury)

Security Configuration Manager

Obszerniejsze logowanie zdarzeń systemowych

Obsługa klienta NetWare Client32

Możliwość odczytu partycji NTFS w wersji 5

Obsługa protokołu IGMPv2

Zestaw usług telefonicznych TAPI 2.1

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200