LaserJet 4P

Hewlett-Packard systematycznie uzupełnia rodzinę drukarek HP LaserJet 4 o nowe produkty: mniejsze, tańsze i lepsze.

Hewlett-Packard systematycznie uzupełnia rodzinę drukarek HP LaserJet 4 o nowe produkty: mniejsze, tańsze i lepsze.

W październiku br. pojawiła się nowa drukarka z rodziny HP o nazwie LaserJet 4P, która stanowi model pośredni między LaserJet 4L a LaserJet 4. Jest ona desygnowana na następcę drukarek HP LaserJet IIP Plus i IIIP. Podobnie jak wspomniane drukarki ma szybkość do 4 str./min i niewielkie gabaryty, dzięki czemu nadaje się na domowe zatłoczone biurko i do niewielkiego sekretariatu.

Szczypta historii

Wprowadzona na rynek w 1991 r. drukarka HP LaserJet 4 była pierwszą drukarką laserową do użytku biurowego, oferującą za przystępną cenę możliwości, niedostępne do tej pory nawet w produktach znacznie droższych. Miała 45 skalowalnych krojów czcionek Intellifont, rozdzielczość 600 dpi, wzbogacony język sterowania PCL 5, wbudowaną emulację plotera, sterowaną przez interpreter języka HP GL2 i szybkość druku 8 str./min. Nic więc dziwnego, że stała się sensacją z dnia na dzień.

Od tamtej pory HP wyprodukowała jeszcze znacznie szybszą jej wersję (16 str./min.) do użytku w systemach sieciowych - HP LaserJet 4Si, zaś na początku br. tanią drukarkę do użytku domowego HP LaserJet 4L. Ta ostatnia wprawdzie nie dawała możliwości bezpośredniego wydruku z rozdzielczością 600 dpi, za to dzięki zastosowaniu techniki kompresji pozwalała na drukowanie złożonych dokumentów, przy stosunkowo niewielkiej pojemności pamięci.

Oko w oko

HP LaserJet 4L jest bardzo zwarta konstrukcyjnie, gdyż w obudowie o rozmiarach 374x175x380 mm i o wadze 11 kg, mieści się podajnik papieru o pojemności 250 arkuszy, nie wystający poza obrys drukarki. W podobnej pod względem konstrukcji drukarce HP LaserJet 4L zmieszczono podajnik na 100 arkuszy zaś górny zbiornik wydruków mieści też 100 arkuszy.

Nowe rozwiązanie mechanizmu podawania papieru dopuszcza jego prosty przebieg przez drukarkę (tylko przy podawaniu ręcznym), co jest szczególnie przydatne przy drukowaniu na papierach o dużej gramaturze, folii, nalepkach samoprzylepnych w arkuszach, kopertach czy kartonie.

Podobnie jak w większych modelach rzeczywista rozdzielczość tej rodziny wynosi 600 dpi z wygładzaniem brzegów przy użyciu techniki HP Resolution Enhancement, dając ładnie wyrównane linie ukośne i precyzyjny wydruk różnych krojów pisma. Technika kompresji danych wejściowych (taka sama jak w drukarce HP LaserJet 4L) pozwala, przy standardowej wewnętrznej pojemności pamięci 2 MB, drukować złożone obrazy graficzne na pełnej stronicy.

Komunikacja z drukarką następuje przez łącze szeregowe lub szybkie, dwukierunkowe łącze równoległe Bi-Tronics (do 250 kb/s), pozwalające nie tylko na przesyłanie do drukarki danych, ale także informacji diagnostycznych i mówiących o stanie drukarki do inteligentnego systemu drukującego.

Wbudowane kroje pisma zawierają także polskie litery w tablicy kodowej 852 i tablicy do Windows (1250). W drukarkę wbudowano rasteryzator skalowalnych krojów Intellifont i TrueType. Nowe komendy Raster Operands do manipulowania obiektami graficznymi służą do wykonywania pewnych operacji (wypełnianie wzorem lub kolorem) w drukarce a nie w komputerze, co daje lepszą jakość odwzorowania grafiki.

Coś dla Macintosha i sieci

Podobnie jak pozostałe drukarki z rodziny HP LaserJet 4 i ta drukarka dostępna jest w wersji do Macintosha - HP LaserJet 4MP. Można ją ponadto wyposażyć w pakiet interpretera PostScriptu, poziom 2 oraz w kartę sieciową, czyniącą z niej serwer drukarkowy.

Próby w naturze

Korzystałem z tej drukarki przez kilka dni, głównie w celu drukowania grafiki i dokumentów tekstowych z Windows. Jakość wydruku jest znakomita. W porównaniu z używaną do tej pory przeze mnie drukarką HP LaserJet IIP jest znacznie cichsza, gdyż nie posiada wentylatora. Pobiera w stanie spoczynkowym tylko 10 W, a dzięki szybkiemu nagrzewaniu się mechanizmu utrwalającego, jest gotowa do pracy praktycznie natychmiast. Średni pobór mocy wynosi ok. 180 W, jest więc o 50-70% mniejszy od poboru przez wspomnianą drukarkę HP LaserJet IIP.

Dokumentacja; sterowniki do Windows i DOS

Drukarka HP LaserJet 4P dostarczana jest z dokumentacją po polsku, drukowaną na papierze "z odzysku". Nie wygląda ona zbyt elegancko i gładko, jak niektóre inne produkty. Ale za to przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, co należy chwalić.

Razem z drukarką dostajemy DOS-owy program HP Explorer, wyjaśniający zasady eksploatacji drukarki (podobny do programu dostarczonego z drukarką HP LaserJet 4L), sterowniki: do Windows oraz do niektórych programów DOS- owych.

Wysoką jakość wydruku z Windows można osiągnąć jedynie posługując się nowym sterownikiem, choć drukarka działa także poprawnie przy użyciu sterowników do innych drukarek (np. HP LaserJet IIP). Wówczas jednak osiąga jedynie rozdzielczość 300 dpi, a nowy sterownik zawiera interpreter języka HP GL2, co przecież ułatwia wydruk grafiki wektorowej opisanej w tym formacie, więc nie ma się o co spierać.


TOP 200