Laser zamiast tortu

Uniwersalne zastosowania i zaawansowane funkcje sieciowe, a nie szybkość i rozdzielczość, mają być atutami nowych modeli laserowych drukarek LaserJet 4050 Hewlett-Packarda.

Uniwersalne zastosowania i zaawansowane funkcje sieciowe, a nie szybkość i rozdzielczość, mają być atutami nowych modeli laserowych drukarek LaserJet 4050 Hewlett-Packarda.

W piętnastą rocznicę wprowadzenia na rynek pierwszej drukarki laserowej Hewlett-Packard zaprezentował nową serię LaserJet 4050. Są one drukarkami monochromatycznymi o szybkości 16 str./min, przeznaczonymi dla grup roboczych. Ich podstawowa konstrukcja jest podobna do wprowadzonych wcześniej na rynek LaserJet 4000.

Rządy czerni i bieli

Pod względem podstawowych parametrów te jubileuszowe modele nie wyróżniają się niczym szczególnym. Wprowadzone ulepszenia i modyfikacje polegają na poprawie wydajności, uniwersalności zastosowań i obniżeniu ogólnego kosztu eksploatacji przy utrzymaniu ceny na poziomie starszych modeli. Prezentacja LaserJet 4050, jako drukarki rocznicowej, może być dobrą ilustracją zarówno aktualnej sytuacji na rynku, kierunków jego rozwoju, jak i polityki Hewlett-Packarda.

W ostatnich latach jedną z najczęściej promowanych przez firmę idei było zastosowanie druku kolorowego w pracy biurowej. Hewlett-Packard, jak większość innych producentów drukarek, chętnie podkreślał i czyni to nadal zalety tworzenia dokumentów i prezentacji w kolorze. Dlaczego więc jubileuszowy model jest monochromatyczny? Gary Madsen, kierownik programu badawczo-rozwojowego drukarek LaserJet 4050, przyznaje, że przewidywania rozwoju rynku okazały się zbyt optymistyczne i popularyzacja druku kolorowego w biurach jest wolniejsza niż sądzono kilka lat wcześniej. W efekcie rynek laserowych drukarek monochromatycznych będzie jeszcze przez kilka najbliższych lat dominował i dlatego Hewlett-Packard zamierza dalej rozwijać tę technologię.

Solidna, bez wodotrysków

LaserJet 4050 ma fizyczną rozdzielczość 600 dpi, którą można zwiększyć do 1200 dpi przy wykorzystaniu technologii ulepszania jakości ProRes. Warto podkreślić, że nominalna szybkość 16 str./min jest utrzymywana przy wysokiej rozdzielczości druku. Standardowa pojemność pamięci to 8 lub 16 MB dla wersji z kartą sieciową 10/100Base TX.

Pracując w sieci urządzenie umożliwia drukowanie przez Internet i wydruk dokumentów poufnych. Zadania wydruku mogą być zabezpieczane hasłem, a ich realizacja wymaga wprowadzenia hasła bezpośrednio do drukarki. Ta ostatnia funkcja wymaga zainstalowania napędu dyskowego, który pozwala również na przechowywanie dokumentów (np. standardowych formularzy). Modele wyposażone w dysk mogą pracować samodzielnie (bez współpracy z komputerem), służąc wówczas do wydruku standardowych dokumentów na żądanie.

Drukarki zawierają interfejs do zdalnej komunikacji w paśmie podczerwieni oraz obsługują protokół HP JetSend, który umożliwia m.in. łatwą wymianę danych z innymi urządzeniami peryferyjnymi, również zgodnymi z JetSend.

Choć LaserJet 4050 nie imponuje rekordowymi parametrami, to jest urządzeniem nowoczesnym, przystosowanym do pracy w sieci i wyposażonym w szeroki zestaw uniwersalnych funkcji. Biorąc pod uwagę umiarkowaną cenę, można sądzić, że będzie to atrakcyjna oferta dla małych i średnich firm lub grup roboczych w dużych przedsiębiorstwach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200