Larrabee - wielki powrót starego Pentium w roli GPU?

Zgodnie z wypowiedzią Andreasa Stillera pracującego dla serwisu Heise - jednego z większych znawców sprzętu w Niemczech - Larrabee Intela może być niespodziewanym powrotem do przeszłości. Nowe GPU mają bazować na mającej kilkanaście lat architekturze Pentium (P5).

Powszechnie wiadomo, że nie ma sensu wyrzucanie dobrych projektów do kosza tylko dlatego, że opracowano właśnie nową technologię. Architektura Pentium Pro żyła przez wiele lat w kolejnych generacjach procesorów Pentium II, III, Core Duo i Core 2 Duo. Okazało się, że doskonale sprawdziła się w swej roli.

Teraz Intel pracuje nad platformą Larrabee. Ma to być układ graficzny (cGPU) funkcjonujący zupełnie inaczej niż obecne chipy firmy - i konkurujący z najwydajniejszymi kośćmi Nvidii i AMD. Jego jednostki cieniujące będą kompatybilne ze zbiorem instrukcji x86, co w efekcie sprawi, że Larrabee będzie nadawać się do bardziej ogólnych zastosowań niż współczesne GPU.

Zdaniem Stillera, nowy układ Intela będzie opierał się na architekturze Pentium (P5), a konkretnie na rdzeniu P54C, który zaprezentowano w 1994 roku i który był w stanie pracować z częstotliwością do 120 MHz.

Oczywiście w Larrabee pojawi się nie jeden, a 32 rdzenie, które "prawdopodobnie" zostaną wyposażone w obsługę technologii MMX oraz 64-bitowe rozszerzenia. Stiller twierdzi, że układ osiągnie wydajność 2 teraflopów na sekundę przy taktowaniu zegarem 2 GHz.

Warto przeczytać: "Return of the Pentium: Larrabee to be based on P5 architecture" (w języku angielskim)


TOP 200