Laptopy zawojują świat

Od kilku lat mówi się, że laptopy z czasem wyeliminują komputery typu desktop. Z najnowszego raportu firmy IDC wynika, że ten proces właśnie się rozpoczął.

Od kilku lat mówi się, że laptopy z czasem wyeliminują komputery typu desktop. Z najnowszego raportu firmy IDC wynika, że ten proces właśnie się rozpoczął. Jeszcze do niedawna, udział laptopów w sprzedaży wszystkich typów komputerów nie przekraczał 20%. Ta granica została przekroczona w ubiegłym roku - obecnie zaś blisko 24% wszystkich sprzedawanych na świecie komputerów to urządzenia przenośne. Warto przypomnieć, iż jeszcze w 1999 r. desktopy stanowiły aż 82% wszystkich sprzedawanych komputerów.

Zdaniem analityków IDC, w ciągu najbliższych 7 lat popyt na komputery przenośne powinien sukcesywnie rosnąć. Wiąże się to nie tylko z rosnącym zainteresowaniem klientów produktami tego typu - na wzrost popularności laptopów wpływ ma również kryzys w branży IT. "Teraz, gdy spada sprzedaż komputerów, wielu producentów coraz intensywniej promuje laptopy - przede wszystkim dlatego, że ich sprzedaż przynosi większe zyski" tłumaczy przedstawiciel IDC.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Wzrost popularności komputerów przenośnych hamują na razie wysokie ceny tych urządzeń - laptopy są wciąż znacznie droższe od "tradycyjnych" komputerów. Zdaniem przedstawicieli IDC, również ta przeszkoda zostanie wkrótce zlikwidowana - eksperci spodziewają się w najbliższym czasie znacznego obniżenia cen tych produktów oraz licznych promocji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200