Laptop za 1000 zł lepszy niż tablet za 2500 zł

Od roku trwa moda na tablety. Dużo się o nich mówi i kto tylko może stara się wejść w ich posiadanie. Czy faktycznie są warte swojej ceny? Niewątpliwie są nowatorskie i ekscytujące, ale można też wskazać wiele obszarów, w których nawet najsłabszy laptop jest lepszy do okrzykniętego niedawno królem tabletów iPada 2.

Tablety powoli wkraczają na rynek i zaczynają zdobywać klientów. Na razie najpopularniejszy jest iPad firmy Apple, który niedawno doczekał się następcy. iPad 2 i inne tablety są niewątpliwie lekkie, cienkie, eleganckie i przydatne np. w podróży. Jednak podobne, a nawet większe możliwości można uzyskać w dużo niższej cenie.

Za nieco ponad 1000 złotych można kupić nowego laptopa takiego jak np. Lenovo G550L. Wybór jest duży. Wystarczy przejrzeć oferty sklepów internetowych. Natomiast iPad 2 w najtańszej wersji kosztuje 2 500 zł. Oczywiście, tablety oferują pewne opcje niedostępne dla laptopów, ale notebooki posiadają przewagę pod innymi względami. Oto 7 argumentów, przemawiających na korzyść laptopów.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

1. Odtwarzacz/nagrywarka DVD

Aby zachować swoje zdjęcia, muzykę i filmy potrzebna jest nagrywarka. Potrzebna jest także możliwość ich odtwarzania. Dysk twardy nie będzie się napełniał w nieskończoność a umieszczanie wszystkiego w Internecie też nie jest idealnym rozwiązaniem.

2. Fizyczna klawiatura

Pisanie dużych ilości tekstu na tablecie nie jest proste. Może być przez pewien czas interesującą odmianą, ale na dłuższą metę nie sprawdza się tak dobrze jak tradycyjna klawiatura, w którą wyposażone są laptopy. Ekran dotykowy to bardzo ciekawe rozwiązanie, ale klawiatura jest niezastąpiona jeśli chodzi o pisanie długich tekstów.

3. Większa pojemność dysku

iPad 2 i większość tabletów oferuje max 64 GB pamięci. Przeciętny laptop w cenie nieco większej niż 1000 zł ma 250 GB. Jeśli chcesz pobierać z internetu muzykę, filmy i różne inne dane, a oprócz tego instalować nowe aplikacje to lepiej mieć w tym celu większą przestrzeń dyskową.

4. Przydatne porty

W iPadzie brakuje portu USB. Nie można podłączyć kamery, drukarki ani pendrive'a. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że nie jest mu to potrzebne w urządzeniu takim jak tablet. W ten sposób pozbawiony jest jednak wielu możliwości znanych z komputerów PC.

5. Wielozadaniowość

iPad 2 na razie nie posiada wielozadaniowości. Nie można więc łączyć kilku czynności, co tak często zdarza się użytkownikom komputerów PC i laptopów. Tablety nie oferują więc pełnych doznań, jakie znamy z tradycyjnych komputerów.

6. Większa wolność

Użytkownik iPada 2 i tak potrzebuje komputera z kontem iTunes. W celu aktualizacji oprogramowanie swojego tabletu należy podłączyć go do komputera. Laptop nie stawia takich wymagań, bo sam jest w pełni funkcjonalnym komputerem osobistym.

7. Zapasowa bateria

Czasem, gdy jesteśmy w podróży i nie ma gdzie podłączyć się do zasilania, można skorzystać z zapasowej baterii do laptopa. W iPadzie nie ma takiej możliwości, gdyż bateria jest zamontowana na stałe.

Żadne urządzenie nie jest doskonałe. Tablety miały połączyć funkcjonalność laptopów oraz smartfonów i dość dobrze wywiązują się z tego zadania. Nie oznacza to jednak, że już teraz możemy pozbywać się notebooków. Każde z tych urządzeń ma swoje plusy i minusy. Wiele czynników, a w tym cena, ciągle przemawia za zakupem laptopa. Jednak wybór należy do klienta i jak wiadomo, to on ma zawsze rację.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200