Laptop za 100 dolarów - wreszcie gotowy i działający!

Skończyły się czasy wstydliwych prezentacji niedziałających prototypów notebooków za 100 dolarów, w których po chwili kręcenia odpadała korba. Wreszcie zaprezentowano gotowe, nadające się do produkcji egzemplarze opracowanych przez MIT komputerów OLPC.

Maszyny wyposażono w niskonapięciowe procesory AMD oraz system Fedora Core 5 z zainstalowanym środowiskiem GNOME. Ostateczna wersja interfejsu (Sugar) wykorzystywać będzie system Red Hata poddany większym modyfikacjom, a także stosowany m.in. w przeglądarkach Mozilla Foundation silnik Gecko.

Obudowę komputera wyposażono w antenę wyglądającą jak rogi i bardzo szeroki touchpad. Laptopy mają się ze sobą łączyć bezprzewodowo przy minimalnym wkładzie użytkownika.

Zobacz również:

Warto przy okazji przypomnieć, że miesiąc temu chińska firma YellowSheepRiver zaprezentowała komputer Municator YSR-639, który ma być sprzedawany za równowartość 150 dolarów. Choć nie wyposażono go w wyświetlacz, jego moc obliczeniowa ma być dużo wyższa niż laptopa opracowanego przez MIT.

Zdjęcia działających maszyn: flickr


TOP 200