Laptop za 100 będzie kosztował 140 dolarów

Ludzie związani z inicjatywą One Laptop Per Child postawili sobie za zadanie stworzenie notebooków, których cena miała nie przekroczyć 100 dolarów. Nie do końca się udało - zmontowanie każdego laptopa kosztuje ok. 140 dolarów. Jednak parametry sprzętu robią wrażenie...

We wrześniu mają się rozpocząć testy pierwszej partii urządzeń. Z tej okazji ogłoszono, że sprzęt wreszcie uzyskał nazwę: "Children Machine 1" (CM1).

Ostatecznie ustalono też, iż w jego wnętrzu zostanie zamontowany AMD Geode taktowany zegarem 400 MHz (o 33 MHz więcej niż prototyp), 128 MB pamięci RAM, wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej oraz 512 MB pamięci flash służącej w roli dysku twardego.

Inne nowinki, o których właśnie powiedziano, to slot na karty SD, gniazdka mikrofonu i głośnika oraz, co ciekawe, kamera.

Wyświetlacz będzie pracował z rozdzielczością 1200 x 900 pikseli. Nicolas Negroponte, szef projektu, twierdzi, iż pobiera on zaledwie 1/7 energii i kosztuje 1/3 tego, co dostępne w sprzedaży wyświetlacze do "klasycznych" notebooków.

Warto zajrzeć: "Sugar demo 2" (interfejs użytkownika w CM1)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200