Laptop rozpozna właściciela... po dotyku

Czytniki biometryczne występują już w szerokiej gamie urządzeń elektronicznych, nawet w pamięciach flash. Coraz więcej modeli komputerów przenośnych także jest w nie wyposażona. Firma LG zamierza przedsięwziąć w zakresie bezpieczeństwa posiadaczy komputerów środki idące jeszcze dalej - notebooki tej firmy mają być wyposażane w czytniki, rozpoznające układ linii papilarnych nawet w przypadku zabrudzeń lub uszkodzeń skóry.

Technologia o której wspomniano powyżej, została opracowana przez firmę AuthenTec i nosi nazwę TruePrint. zamierza zastosować ją w kilku modelach swoich przenośnych komputerów, w tym M1, P1, S1 i T1 Express Dual. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wspomniane komputery z nową technologią trafią na rynek i jak jej zastosowanie wpłynie na ich cenę.

Wydaje się jednak, iż coraz wydajniejsze techniki zabezpieczania danych w oparciu o systemy biometryczne będzie zdobywać coraz większą popularność. W dobie umasowienia komputerów przenośnych dbałość o zapisane na nich dane wydaje się szczególnie istotna. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zaledwie kilka dni temu pracownikowi pewnej amerykańskiej firmy z branży doradztwa finansowego skradziono laptop, na którego dysku znajdowała się baza danych pracowników koncernu HP, obejmująca 196 tys. nazwisk.


TOP 200