Laptop - mobilne zagrożenie

Tylko na samych lotniskach w USA co tydzień ginie 12 tys. laptopów, a Europa dzielnie dotrzymuje kroku - na londyńskim Heathrow co tydzień wyparowuje ich 1000. Narzędzie mobilnego pracownika staje się dla działu bezpieczeństwa firmy jednym z najbardziej ryzykownych elementów w całym systemie, za który odpowiadają. Poszukując metod ochrony przed kradzieżą, znaleźliśmy kilka interesujących rozwiązań. Mieliśmy też okazję przetestować OmniAccess Non-Stop Laptop Guardian - zabezpieczenie oferowane przez Alcatel-Lucent.

W Polsce pracownicy mobilni są wciąż w mniejszości, ale - jak pokazują badania prowadzone przez DGA i EFS - ich liczba z roku na rok rośnie. Nemertes Research Group twierdzi, że w USA zdalnie pracę świadczy blisko 71% zatrudnionych. A jak wiadomo - jeżeli coś jest w Stanach, to pewnie dotrze też i do nas. Oprócz chęci naśladowania naszych przyjaciół zza oceanu, ten trend związany jest także z zimną kalkulacją ekonomiczną - redukcja kosztów utrzymania biur, lepszy dostęp do specjalistów, zwiększenie efektywności pracy. Zmienia się również sposób patrzenia na tę formę świadczenia pracy i jej społeczny odbiór, co sprzyja zwiększaniu jej popularności.

Jednak dla pracowników działów bezpieczeństwa pracownik mobilny jest jednym z bardziej ryzykownych elementów całego systemu, a na pewno staje się zmorą działu wsparcia. Dzieje się tak z kilku powodów:

Laptop - mobilne zagrożenie

Raport z działania PC-TRAK firmy Gadget-Trak

Po pierwsze, pracownicy zdalni nie zawsze muszą pracować w domu - podróżują, a zatem podłączają się do hotspotów i innych niezaufanych mediów komunikacyjnych.

Po drugie, korzystają z całej gamy nie zawsze bezpiecznych środków wymiany danych - w szczególności systemy IM, wideokonferencje czy współdzielenie zasobów. Do tego dochodzą usługi w rodzaju telepresence - słowem wszystko, co składa się na unified communications.

I wreszcie po trzecie, na skutek kradzieży czy w efekcie zwyczajnego "zapominalstwa" coraz częściej dochodzi do utraty komputerów.

I to właśnie temu trzeciemu zagrożeniu związanemu z mobilnością chcielibyśmy poświęcić więcej uwagi. Niektórzy uważają, że to nie jest duży problem. Przecież sprzęt jest ubezpieczany. To prawda, ale znacznie groźniejsza i brzemienna w skutkach jest utrata danych. Na komputerze niejednokrotnie znajdują się informacje wrażliwe - często jest to jedyne miejsce przechowywania tych danych. Poszukując metod ochrony przed kradzieżą, znaleźliśmy kilka ciekawych rozwiązań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200