Łapaj złodzieja czyli proces Hewletta i Microsoftu

Apple przegrała przed stanowym sądem federalnym w San Francisco proces o prawa autorskie, jaki sama wytoczyła dwóm potężnym firmom: Hewlett Packard i Microsoft.

Apple przegrała przed stanowym sądem federalnym w San Francisco proces o prawa autorskie

jaki sama wytoczyła dwóm potężnym firmom: Hewlett Packard i Microsoft.

Apple zarzuciła im, że w programach MS-Windows (Microsoft) i New Wave (Hewlett-Packard) dopuściły się nielegalnego naśladownictwa wizualnej strony oprogramowania, charakterystycznej początkowo tylko dla Apple Macintosh. Oskarżeni twierdzili zaś, że ich oprogramowanie zostało zarejestrowane jako oryginalne w

1985 roku i nie można procedury rejestracji przeprowadzać od no wa.

Sędzia sądu federalnego przychylił się tym razem do stanowiska pozwanych, choć poprzednio sąd wydał werdykt, głoszący, że nie można rozstrzygnąć, czy indywidualne cechy oprogramowania Macintosh są, czy też nie są autorstwa tej firmy.

Pozwani (Hewlett-Packard i Microsoft) twierdzili od samego początku, że cechy Macintosha (na przykład nakładające się okna i przesuwalne symbole) nie są pomysłem Apple, nie mogą wobec tego być podmiotem jego praw autorskich. Niektórzy za prekursora estetyki okien uważają Xerox. Większość zarzutów o podobieństwa programów Hewletta-Packarda i Microsoftu z programami Apple została rozstrzygnięta na korzyść pozwanych. Prowadzący sprawę sędzia Vaughn Walker przyznał w werdykcie, że "poza innymi przyczynami grafika Maca nie może być prawnie chroniona, gdyż sama nie jest oryginalna".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200