Łańcuch bloków w bankowości spółdzielczej

Bank Spółdzielczy w Toruniu to pierwszy lokalny bank w Polsce, który sięga po rozwiązania blockchain. Kolejne wdrożenie na polskim rynku bankowym przeciera szlak nowym technologiom w sektorze finansów. Projekt, realizowany jest we współpracy z firmą Atende.

Fot. Atende

System cyfrowej obsługi klientów to jeden z kluczowych projektów nowej Strategii rozwoju BS Toruń na lata 2018-2020. Dzięki wdrożeniu innowacyjnych narzędzi informatycznych ograniczone zostanie wykorzystanie dokumentacji papierowej. Klienci będą obsługiwani zdalnie w szerokim zakresie usług oraz podpisywali dokumenty poprzez kody SMS. Zastosowanie Atende ChainRepo umożliwi digitalizację dokumentów z biometrycznym podpisem i ich archiwizację. Zarówno klient, jak i bank będą mieli w każdej chwili dostęp do elektronicznej dokumentacji, bez konieczności odszukiwania wydruków w szafach i segregatorach, bez zbędnych pieczątek i parafek.

Bankowość spółdzielcza jednak nadąża

Dwa lata temu, podczas konferencji poświęconej przyszłości banków spółdzielczych, zorganizowanej przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, przedstawiciele lokalnej bankowości zastanawiali się, jak banki spółdzielcze mają odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości. Według niektórych ekspertów banki spółdzielcze przegrywają pogoń za rozwojem nowych technologii. Podczas konferencji zwracano też uwagę, że spółdzielczy model biznesowy, osadzony bardzo lokalnie, może nie wytrzymać tempa w dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym banki zaczynają wykorzystywać już robotykę i automatykę.

Zobacz również:

  • Atende Next jest już teraz
  • Co porażka projektu TradeLens oznacza dla komercyjnych zastosowań blockchain

Czy tak właśnie jest? Wydaje się, że pesymistyczne wizje niekoniecznie znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Sektor spółdzielczy również sięga po nowe technologie, potrafi działać czasem z wyprzedzeniem, wprowadzając pionierskie rozwiązania dla klientów. Na przykład Bank Spółdzielczy w Kolnie jako jeden z pierwszych w Polsce już w 2013 roku posiadał bankomat wykorzystujący do autoryzacji transakcji biometrię opartą o analizę układu naczyń krwionośnych dłoni. Obecnie sektor mocno testuje i wdraża rozwiązania blockchain.

Ta technologia to rejestr, który gwarantuje zaangażowanym stronom procesu bezpieczne zapisywanie transakcji od początku do końca, swoista zaufana trzecia strona transakcji. Blockchain pozwala na rejestrowanie ogromnej ilości transakcji w krótkim czasie za pomocą metod kryptograficznych, które zapewniają bezpieczeństwo, spójność i niepodważalność danych. Transakcje są grupowane w bloki, które tworzą nieodwracalny, odporny na ingerencje łańcuch.

Do czego sektor bankowy może i wykorzystuje technologię blockchain? Na razie działania skupione są na tworzeniu niezmiennych dokumentów, czyli tzw. trwałego nośnika informacji. To oznacza, że wszelkie dokumenty, regulaminy, jakie powstają między instytucją a klientem, mają gwarancję niezmienności i dostępności nawet po ustaniu relacji między bankiem a klientem.

Blockchain coraz śmielej zaczyna pojawiać się w bankowości. W 2017 roku Biuro Informacji Kredytowej wraz z firmą Billon rozpoczęły pracę nad trwałym nośnikiem. W tym roku PKO Bank Polski we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR) wdrożył rozwiązanie oparte na technologii blockchain, dzięki czemu klienci banku otrzymają zmiany regulaminów produktowych drogą elektroniczną.

Teraz czas na Toruń i pierwsze w sektorze bankowości spółdzielczej wdrożenie blockchain.

Przecieranie szlaków

„Wprowadzamy automatyczną digitalizację dokumentów z wykorzystaniem technologii blockchain jako jeden z kluczowych elementów naszej Strategii. System spełnia wymogi trwałego nośnika, przez co pozwoli nam także zrezygnować z części zbędnej oraz kosztochłonnej pracy”- wyjaśnia Grzegorz Flanz, wiceprezes BS Toruń.

Atende ChainRepo pozwala na archiwizację, a także wyszukiwanie i indeksowanie elektronicznych dokumentów, zarówno przez bank, jak i klientów. Narzędzie zintegrowane jest z usługą trwałego nośnika Atende ChainDoc, automatycznie utrwalającą dokumenty w sieci blockchain. Dokumenty nie wychodzą poza środowisko klienta oraz zapewniony jest mechanizm realizujący prawo do zapomnienia wynikający z ustawy RODO.

ChainDoc zbudowany jest na potwierdzonym, otwartym kodzie silnika blockchain, gwarantując przejrzystość rozwiązania i dającym pewność dotyczącą zakresu jego działania. Jest to jednocześnie zamknięty i prywatny blockchain oparty o zdefiniowanych uczestników i zlokalizowane w Polsce zaufane węzły komputerowe – m.in. Atende oraz data center Exea w Toruniu. „Blockchain to technologia przyszłości. Bank Spółdzielczy w Toruniu jest pierwszym bankiem spółdzielczym w Polsce, który wdrożył rozwiązanie oparte na blockchain i wierzymy, że inne banki wkrótce pójdą w jego ślady. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu” – komentuje Jacek Szczepański, wiceprezes zarządu Atende S.A.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200