Łączność niezależna od sieci

Co zrobić, gdy chcemy mieć kontakt ze światem niezależnie od tego gdzie przebywamy? Nawet w miejscu, w którym nie ma sieci komórkowej ani dostępu do internetu? Z pomocą może wtedy przyjść urządzenie noszące nazwę ZOLEO i obsługujący go system globalnej łączności satelitarnej Irydium.

Irydium

Pozwala on co prawda przesyłać tylko wiadomości tekstowe, ale może sobie na niego pozwolić właściwie każdy, gdyż jest tani. To, co wyróżnia ZOLEO od innych rozwiązań tego rodzaju to fakt, że użytkownik otrzymuje dedykowany numer SMS, a wiadomość taka dotrze do użytkownika niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie w danym momencie się znajduje.

Użytkownik ma też do dyspozycji unikalny adres e-mail i możliwość przesyłania wiadomości zawierających do 950 znaków, kontrolę nad urządzeniem ZOLEO sprawuje aplikacja zainstalowana na smartfonie lub tablecie.

Zobacz również:

  • Przedsiębiorstwa potrzebują bezpiecznej komunikacji

Zarządza ona całą komunikacją (przesyłanie i obsługa wiadomości, alerty SOS, udostępnianie prognozy pogody czy podawania lokalizacji użytkownika) oraz ma stały kontakt między siecią satelitów Iridium (za pośrednictwem urządzenia ZOLEO) i siecią komórkową (jeśli jest aktualnie dostępna), przełączając się w razie potrzeby automatycznie między tymi dwoma środowiskami.

Samo urządzenie ZOLEO jest kompaktowe. Waży tylko 15 dkg, jest niewiele większe od zegarka, bateria starcza na 200 godzin i jest wyposażone w interfejs Bluetooth oraz w złącze Micro-USB. To, co wyróżnia to rozwiązanie na tle innych usług tego typu to niska cena, gdyż w podstawowej wersji kosztuje 20 USD miesięcznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200