Łącze światłowodowe o długości 4 tys. kilometrów

Jeśli wspólne prace naukowców ze Szwecji oraz Estonii zakończą się powodzeniem i ich rozwiązania zostaną wdrożone, to łącza światłowodowe będą mogły transmitować dane na dużo większe odległości i zdecydowanie szybciej.

Naukowcy z Chalmers University of Technology (Szwecja) i Tallinn University of Technology (Estonia) zademonstrowali niedawno nowatorskie połączenie światłowodowe wykorzystujące opracowane przez nich ultra-niskoszumowe wzmacniacze, dzięki którym długość takiego połączenia - w porównaniu ze stosowanymi obecnie rozwiązaniami tego typu - można zwiększyć nawet sześciokrotnie.

Oznacza to, że połączenie światłowodowe bazujące na takich wzmacniaczach może mieć długość 4 tys. kilometrów, czyli przesyłać dane między wschodnim i zachodnim wybrzeżem USA, np. między Los Angeles i New York.

Zobacz również:

  • Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?
  • Nowy rekord prędkości internetu jest dwa razy szybszy od poprzedniego
  • Ranking szerokopasmowego internetu w krajach OECD

To bardzo ważne dokonanie biorąc pod uwagę fakt, że internet rozrasta się w iście astronomicznym tempie. Dość powiedzieć, że najnowsze badania pokazały, iż internet transmituje obecnie w ciągu jednej sekundy setki terabitów danych i konsumuje prawie 10% całej wytwarzanej na świecie energii elektrycznej, konsumując każdego kolejnego roku o 20 do 30% więcej energii.

Szczegółowe informacje techniczne dotyczące eksperymentalnego połączenia światłowodowego zbudowanego przez szwedzkich i estońskich naukowców można znaleźć tutaj.

I na koniec jeszcze jedna informacja świadcząca o tym, że przepustowość połączeń światłowodowych może jeszcze znacznie zwiększyć. Tym razem udowodnili to duńscy naukowcy z DTU Fotonik, Technical University of Denmark. Zbudowali ono połączenie światłowodowe zdolne transmitować dane z niewiarygodną wprost szybkością 661 terabitów na sekundę (czytaj tutaj).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200