Łącze optyczne Katowice-Wrocław 10 Gb/s

Firma Exatel SA (operator telekomunikacyjny) zbudowała łącze optyczne między Katowicami i Wrocławiem, oparte na technologii DWDM. Połączenie transmituje dane z szybkością 10 Gb/s i będzie wykorzystywane przez Polkomtel SA (operator telefonii komórkowej).

Exatel zbudował połączenie, wykorzystując sprzęt i oprogramowanie dostarczone przez Alcatel. Są to rozwiązania oparte na technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing; zagęszczone multipleksowanie sygnałów optycznych). Istota technologii sprowadza się do tego, że system transmituje przez jedno włókno światłowodowe wiele sygnałów optycznych. Każdy sygnał ma inną długość fali. Słowo "zagęszczone" oznacza, że wiązki fal optycznych o różnej długości (można powiedzieć o różnych kolorach) są umieszczone bardzo blisko siebie (w przeciwieństwie do technologii Coarse WDM; rozgęszczone multipleksowanie sygnałów optycznych).

W pełni rozbudowany system umożliwia wykorzystanie 32 kanałów optycznych (jeden taki kanał to lambda), każdy transmitujący dane z szybkością 10 Gb/s. Połączenie takie może więc przesyłać dane z szybkością 320 Gb/s.

Polkomtel chce w przyszłości wykorzystać połączenie do rozbudowy sieci szkieletowej, która będzie obsługiwać telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS), umożliwiającą przekazywanie obrazu i szybki dostęp do Internetu. Koszt obecnej inwestycji wyniósł 365 tys. euro.

W następnej kolejności uruchomione zostaną podobne połączenia z Katowic do Opola i dalej do Wrocławia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200