LTE w technologii TDD

Dnia 13 listopada 2013 w Warszawie odbyła się firmowana przez Huawei konferencja dedykowana technologii LTE TDD pt. CEE&Nordic LTE TDD Summit. Co ciekawego wynika z tego dla użytkowników, operatorów oraz regulatorów rynku telekomunikacyjnego?

Huawei konsekwentnie rozwija i stara się propagować technologię LTE TDD. Zorganizowana przez tę firmę konferencja była dobrą okazją do przedstawienia wspomnianej technologii polskiemu użytkownikowi.

Standard LTE zarówno w wydaniu TDD (Time Division Duplex), jak i w ramach FDD (Frequency Division Duplex) to w zasadzie ta sama technologia. Różnica między nimi polega na sposobie, w jaki realizowana jest transmisja danych. W przypadku FDD są one pobierane oraz wysyłane na różnych częstotliwościach. W przypadku TDD oba procesy zachodzą w ramach jednego pasma, zamieniając kierunki przesyłu danych poprzez wykorzystanie tzw. szczelin czasowych. Co za tym idzie, technologia TDD umożliwia bardziej elastyczne gospodarowanie przepustowością, przykładowo przy ściąganiu dużych plików koncentrując się na pobieraniu danych, zamiast je wysyłać.

Zobacz również:

  • HarmonyOS trzecim najpopularniejszym systemem mobilnym

Działające na wysokich częstotliwościach sieci LTE TDD są atrakcyjne na przykład dla samorządów chcących przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu – pozwalają im wcielić się w rolę operatorów telekomunikacyjnych i budować własną infrastrukturę sieciową, na co uzyskać mogą dofinansowanie z funduszy UE. Co ciekawe, pierwszy na świecie projekt tego typu zrealizowała śląska gmina Ożarowice, o czym pisaliśmy w Computerworld kilka miesięcy temu. Technologia TD-LTE wykorzystywana jest również m. in. przez Aero2 przy udostępnianiu darmowego internetu.

Dla komercyjnych operatorów technologia TDD może być interesująca pod kątem budowy sieci transmisyjnych z racji na dużą dostępność wysokich częstotliwości oraz niższe niż w przypadku częstotliwości dedykowanych FDD koszty ich pozyskania. Z drugiej jednak strony, wyższe częstotliwości oznaczają stosunkowo mniejszy zasięg urządzeń radiowych, a co za tym idzie – wyższe koszty pokrycia zasięgiem danego obszaru, o ile wcześniej nie było tam stacji bazowych możliwych do zmodernizowania pod kątem obsługi LTE.

Na obecną chwilę sieci LTE firmowane przez czołowych krajowych operatorów, realizowane są w technologii LTE-FDD. TDD zaadaptowano w pasmach 2,3 GHz, 2,6 GHz oraz 3,5 GHz. Dedykowane TDD wysokie częstotliwości nie są jeszcze wykorzystywane przez polskich operatorów. Jednak wedle słów Tomasza Symonidesa, Wirless Product Managera w Huawei, „W przypadku naszego regionu kulminacja zainteresowania tym zakresem częstotliwości jest dopiero przed nami. Szybkość procesu komercjalizacji nowych częstotliwości zależna jest zarówno od dojrzałości samego rozwiązania, jak i dostępności oferty terminalowej, którą operatorzy mogą kierować do abonentów.” Dla niektórych użytkowników smartfonów technologia LTE TDD jest już w zasięgu ręki, nawet jeśli nie są tego świadomi. Coraz więcej urządzeń, zwłaszcza flagowców czołowych producentów, wyposażanych jest bowiem w anteny umożliwiające odbiór sygnału z wysokich częstotliwości, na których funkcjonuje TDD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200