LPC toruje drogę nowym technologiom

Nowa specyfikacja Intela oznacza bliski koniec magistrali ISA.

Nowa specyfikacja Intela oznacza bliski koniec magistrali ISA.

Intel opublikował pod koniec października szczegóły specyfikacji, dzięki której producenci systemów komputerowych będą mogli dalej wyposażać płyty główne w tradycyjne układy I/O, zgodne z technologią ISA, ale jednocześnie instalować w nich tylko szynę danych PCI. Jest to więc podzwonne dla magistrali danych ISA, której

już niedługo nie będzie można spotkać w komputerach PC.

Elementem pozwalającym na rezygnację z szyny ISA, przy jednoczesnym zachowaniu w systemie starszych układów i urządzeń I/O korzystających z jej usług, ma być interfejs LPC (Low Pin Count). Specyfikacja LPC umożliwia tradycyjnym układom I/O pracę w tzw. trybie local procedure call. Ma ona znaleźć zastosowanie zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i systemach przenośnych. LPC gwarantuje przy tym właściwą pracę stosowanego do tej pory oprogramowania. Jak nazwa wskazuje, cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest mniejsza liczba łączy na styku interfejs/urządzenie, co pozwoli na redukcję kosztów projektowania i produkcji płyt głównych, zwiększając jednocześnie wydajność systemu dzięki zastosowaniu nowych interfejsów I/O, takich jak: porty szeregowe USB (Universal Serial Bus) i IEEE 1394 (FireWire).

Specyfikacja przewiduje, że wśród urządzeń, które będzie można dołączyć do interfejsu LPC, znajdzie się układ Super I/O, integrujący takie elementy systemu komputerowego, jak: kontroler napędu dyskietek, porty szeregowe, porty równoległe, porty na podczerwień i kontroler klawiatury.

National Semiconductor Corp. opracowała już układ scalony klasy Super I/O - PC87360, którego pierwsze egzemplarze pojawią się na rynku jeszcze pod koniec br. Głównymi zaletami urządzeń wejścia/wyjścia zgodnych ze specyfikacją Super I/O są: mały pobór prądu, niskie koszty produkcji, łatwość zarządzania, mała liczba wyprowadzeń i duża elastyczność pracy. Michael Maia, dyrektor oddziału Personal Systems w National Semicondactor, podkreśla, że układ PC87360 został zaprojektowany wspólnie z Intelem i spełnia wszystkie wymogi stawiane przez specyfikację LPC.

Inaczej niż szyna danych standardu ISA, która jest taktowana zegarem 8 MHz, interfejs LPC korzysta z podstawowej częstotliwości magistrali PCI (33 MHz). Pozwoli to na dołączanie do niego urządzeń nowej generacji, które zajmą mniej miejsca i będą wydzielać mniej ciepła, co jest szczególnie ważne w przypadku notebooków.

Specyfikacja LPC wspiera też układy audio instalowane na płytach głównych, przede wszystkim elementy pracujące zgodnie z intelowskim standardem AudioCodec 97. Urządzeniami, które mogą korzystać z usług tego interfejsu, są także kontrolery zarządzające systemem i różnego rodzaju pamięci.

Specyfikacja LPC pozwala na ewolucyjną migrację z tradycyjnych rozwiązań I/O do nowych technologii. Można sobie wyobrazić trzy takie fazy. W pierwszej na płycie głównej komputera instalowane są tradycyjne urządzenia I/O, jak: kontroler stacji dyskietek, klawiatury lub portów szeregowych i równoległych, które korzystają z usług interfejsu LPC. Jednocześnie urządzenia nowsze komunikują się z systemem przez port USB. W fazie drugiej z płyty głównej znikają gniazda ISA (mogą być oferowane jako opcja), a dodatkowe karty rozszerzeń są instalowane w gniazdach PCI. Komputer taki musi zawierać porty szeregowe USB i FireWire. W fazie trzeciej z płyty głównej znikają tradycyjne układy I/O obsługujące interfejsy szeregowe i równoległe, a komputer pracuje wyłącznie na bazie portów USB i FireWire.

Obserwatorzy rynku podkreślają, że Intel podjął właściwą decyzję, publikując właśnie szczegóły specyfikacji LPC. Producenci komputerów projektują coraz wydajniejsze systemy przetwarzające dane wielokrotnie szybciej niż urządzenia starszej generacji. Ale nawet najnowsze modele sprzętu muszą wciąż wspierać przestarzałą szynę ISA, co zwiększa koszty produkcji, a komputer zajmuje dużo miejsca, wydziela sporo ciepła i stwarza problemy przy realizacji systemów zarządzania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200