LOTUSPHERE: Z komórki do Domino

BERLIN

BERLIN

Lotus Development coraz poważniej traktuje możliwość dostępu do informacji za pośrednictwem komputerów podręcznych i urządzeń komunikujących się bezprzewodowo. W pierwszej połowie br. firma wprowadziła na rynek rozwiązanie Lotus Organizer 6.0 umożliwiające bezpośrednią synchronizację danych o kontaktach, kalendarzu spotkań i zadaniach do realizacji z urządzeniami z systemem Windows CE i PalmOS. Podczas Lotusphere poinformowano o udostępnieniu oprogramowania Mobile Services for Domino 1.0 (MSD), które pozwoli na bezprzewodowy dostęp do serwerów Domino za pośrednictwem różnych przenośnych urządzeń.

Oprogramowanie MSD oferuje dwa rodzaje funkcji: Messaging Services i Wireless Domino Access. Pierwsza z nich pozwala użytkownikom oprogramowania klienckiego Lotus Notes wysyłać wiadomości pocztowe na telefony komórkowe, pagery lub komputery naręczne Palm VII (komunikujące się bezprzewodowo) lub inne wyposażone w przystawki GSM. Użytkownik nie musi się martwić o odpowiednie formatowanie bądź dzielenie wysyłanych pocztą elektroniczną wiadomości - wykona to za niego oprogramowanie MSD. Pakiet współpracuje, według zapewnień Lotusa, ze wszystkimi popularnymi standardami telefonii bezprzewodowej i powiadamiania za pośrednictwem pagerów: GSM, CDMA, TDMA, iDEN, Flex/ReFlex, ERMES i Mobitex.

Wireless Domino Access to bardziej zaawansowany sposób komunikacji, umożliwiający użytkownikom telefonów, komputerów PalmOS i dwukierunkowych pagerów wyposażonych w mikroprzeglądarkę WAP zdalne korzystanie z baz na serwerze Domino w tym poczty elektronicznej i terminarza.

Obie usługi są zarządzane z poziomu jednego interfejsu administracyjnego Mobile Services for Domino. Za oprogramowanie trzeba zapłacić ok. 4000 USD za licencję na jeden serwer. Lotus wymaga także, aby użytkownicy tego rozwiązania posiadali licencję na pakiet Lotus Notes oraz licencję dostępową MSD WDA Client Access License dostępną w cenie ok. 20 USD za użytkownika.

MSD dostępny jest wyłącznie dla systemu Windows NT 4.0 Server. Do pracy wymaga serwera Domino Server 4.6.5 lub 5.01.