LMDS z Crowley Data Poland

Firma Crowley Data Poland (CDP), działającą w Polsce od 1997 r., kończy przewidywane na 2001 r. instalacje systemu bezprzewodowej transmisji radiowej Datastar, zrealizowanej w technologii LMDS w kilku największych miastach Polski.

Firma Crowley Data Poland (CDP), należąca do holdingu Crowley LLC i działającą w Polsce od 1997 r., kończy przewidywane na 2001 r. instalacje systemu bezprzewodowej transmisji radiowej Datastar, zrealizowanej w technologii LMDS (Local Multipoint Distribution System) w kilku największych miastach Polski.

Zakończenie uruchomienia pierwszego etapu sieci radiowej Datastar zbiegło się z przyjazdem do Polski pod koniec listopada 2001 r. Georga Crowleya - amerykańskiego multimilionera, właściciela i inicjatora tego przedsięwzięcia. Podczas swojego pobytu spotkał się on z czołowymi przedstawicielami branży medialnej oraz polskimi biznesmenami. Wystąpił również jako gość honorowy na seminarium Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji pt. "Ostatnia mila polskiej telekomunikacji".

Mając osobiście okazję śledzenia przez wiele lat szybkiego rozwoju potencjału rynku polskiego, w 1997 r. zdecydowaliśmy się podjąć starania o licencję na dostarczanie w Polsce usług komunikacji bezprzewodowej szerokiego zasięgu. Chcieliśmy zaoferować szybki dostęp do Internetu na poziomie krajowym i międzynarodowym, prywatne sieci wirtualne oraz usługi wideokonferencji w najważniejszych rejonach Polski. - powiedział na spotkaniu z pracownikami firmy George Crowley.

Od czerwca 1999 r., kiedy to firma otrzymała od polskiego rządu 15-letnią koncesję na bezprzewodowe usługi szerokopasmowe (34 Mb/s), sfinalizowała budowę infrastruktury i uruchomiła usługi sieci Datastar w 6 największych aglomeracjach Polski, pokrywając zasięgiem radiowej transmisji danych i bezprzewodowego dostępu do Internetu ok. 80 proc. terenów zurbanizowanych.

Pierwszą sieć Datastar firma CPD uruchomiła 24 lipca 2000 r. z ofertą skierowaną przede wszystkim do dużych, średnich i małych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Przy użyciu sieci Datastar możliwa jest integracja działania fizycznie rozproszonych elementów infrastruktury informatycznej, łączenie rozproszonych geograficznie sieci LAN, dostęp szerokopasmowy do Internetu oraz internetowe usługi dodane. Firma planuje zainwestowanie do końca 2003 r. kolejnych 100 mln USD w rozbudowę istniejących i tworzenie następnych sieci w kolejnych miastach Polski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200