LMDS także w Wielkopolsce

19 października w Wielkopolsce zostało oddane do użytku kolejne ogniwo bezprzewodowej sieci szerokopasmowej Datastar wykonanej w technologii LMDS.

19 października w Wielkopolsce zostało oddane do użytku kolejne ogniwo bezprzewodowej sieci szerokopasmowej Datastar wykonanej w technologii LMDS.

Sieć z dostępem radiowym o nazwie Datastar, oparta na rozwiązaniach LMDS Lucent Technologies, rozwiązuje problem dostępu abonenckiego „ostatniej mili” w zasięgu do 5 km od stacji bazowych zlokalizowanych w centrum Poznania, obejmując ok. 60 proc. poznańskich firm. Dwie pierwsze stacje bazowe zostały już uruchomione w centrum Poznania, a w najbliższych miesiącach zostaną oddane do użytku kolejne trzy węzły, dzięki którym w zasięgu sieci znajdzie się 80 proc. poznańskiego biznesu.

W aktualnej ofercie firmy Crowley Data Poland, operatora sieci Datastar, jest możliwa transmisja danych, szybki i stały dostęp do Internetu oraz internetowe usługi dodane. Obejmują one przekaz nie tylko dużych zbiorów danych, ale także transmisję obrazu i dźwięku z możliwością jednoczesnego zastosowania interaktywnych technik multimedialnych. Równocześnie są prowadzone testy sprawdzające działanie systemu także na niższej częstotliwości 10,5 GHz, co pozwoliłoby na zwiększenie zasięgu działania systemu LMDS/Datastar o ponad 100 proc.

Poznańska Datastar jest połączona z podobną siecią dostępową funkcjonującą w Warszawie, gdzie znajduje się centrum zarządzania i monitorowania (24 godziny na dobę) trafikiem i pracą tych sieci. Obydwa systemy są zsynchronizowane światłowodowym łączem Tel Energo, natomiast zarówno dwa istniejące, jak i przyszłe węzły sieci poznańskiej, wymieniają wzajemnie informacje łączami radioliniowymi (każde o przepływności 155 Mb/s).

Sieć Datastar wykorzystuje systemy radiowego dostępu punkt-wielopunkt wykonane w technologii LMDS i systemy radiowe punkt-punkt w paśmie o częstotliwości 26 GHz. Szkielet sieci oparto na architekturze ATM. Zastosowanie transmisji bezprzewodowej udostępnia przedsiębiorstwom i organizacjom o rozproszonej strukturze organizacyjnej różnorodne usługi (linie dzierżawione, szybkie transmisje cyfrowe, dostęp internetowy), bez konieczności układania nowych kabli, co w wielu lokalizacjach jest zbyt kosztowne i czasochłonne, a niekiedy wręcz niemożliwe.

Wybór stolicy Wielkopolski na miejsce inwestycji nie jest przypadkowy. Poznań jest drugim w Polsce centrum biznesu, a Wielkopolska należy do najbardziej rozwiniętych regionów w kraju, dlatego zapotrzebowanie na wysokiej jakości łącza bezprzewodowe jest tu wysokie. Ponadto większość poznańskich firm ma swoje siedziby w centrum miasta, co ułatwia objęcie ich zasięgiem sieci. Pierwsi klienci mają już możliwość korzystania z sieci, która obecnie działa w Komendzie Wojewódzkiej i Miejskiej Policji oraz w firmie Apexim. Firma Poztel oraz Instytut Techniczny Telekomunikacji mają już skonfigurowaną sieć. Wkrótce będą w niej oferowane także usługi Frame Relay i wirtualne sieci prywatne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200