LIBRIé: pierwsza e-książka Sony i Philipsa

Sony wraz z Philipsem oraz firmą E-Ink zaprezentowały pierwszego e-booka wykorzystującego technologię elektronicznego papieru: LIBRIe EBPR-1000EP.

LIBRIé: pierwsza e-książka Sony i Philipsa

Zaprezentowane urządzenie o rozmiarach 190 x 126 x 13 mm, i wadze 190 gramów, posiada monochromatyczny wyświetlacz o 4 odcieniach szarości i 5 stopniach jasności. Wyświetla on obraz w rozdzielczości SXGA (800 x 600 pikseli), posiada 10 MB pamięci i wbudowany slot na karty Memory Stick PRO. Zasada działania e-booka LIBRIé opiera się o technologię wyświetlacza Electronic Paper Display autorstwa Philipsa oraz technologię firmy E-Ink. Najważniejsze co udało się osiągnąć w tym wypadku, to komfort czytania zarówno w warunkach silnego nasłonecznienia, jak i niedoświetlenia. Karta Memory Stick PRO o pojemności 512 MB pozwoli zdaniem producentów na składowanie blisko 500 wolumenów średniej wielkości.

E-book zasilany jest czterema bateriami AAA, które umożliwiają zmianę strony blisko 10 tysięcy razy (bowiem tylko wtedy urządzenie pobiera energię). Dodatkowo 'elektroniczną bibliotekę' zaopatrzono w interfejs USB 2.0, gniazdo słuchawkowe, mikrofon i głośnik.

Koszt LIBRIe EBPR-1000EP to 365 USD. W kwietniu urządzenie zawita do japońskich sklepów. Niestety jeszcze nie wiadomo, czy i kiedy, gdziekolwiek poza krajem kwitnącej wiśni będzie ono sprzedawane.


TOP 200