LG dołącza do IBM Quantum Network

Coraz więcej firm zaczyna się interesować możliwościami wykorzystania komputerów kwantowych. Najnowszym przykładem jest LG, która zauważyła potencjał zastosowania obliczeń kwantowych w przemyśle i zaczyna inwestować w badania nad ich opracowywaniem.

Architektura procesora IBM Eagle. Źródło IBM.

LG Electronics ogłosiła przystąpienie do sieci IBM Quantum Network by uczestniczyć w rozwijaniu przemysłowych zastosowań obliczeń kwantowych. Dzięki temu firma otrzyma dostęp do systemów i wiedzy IBM oraz do Qiskit, czyli opracowanego przez IBM zestawu narzędzi do tworzenia algorytmów i oprogramowania open source umożliwiających korzystanie z procesorów kwantowych.

LG zamierza zbadać zastosowania obliczeń kwantowych w obszarach sztucznej inteligencji, autonomicznych pojazdów, internetu rzeczy lub robotyki.

Zobacz również:

  • IBM: w 2025 roku pokażemy komputer kwantowy z 4 tysiącami kubitów

Przystąpienie do IBM Quantum Network ułatwi firmie LG bieżący dostęp do najnowszych osiągnięć w zakresie sprzętu i oprogramowania do obliczeń kwantowych zgodnie z przedstawionym przez IBM planem rozwoju technologii kwantowych.

Zespół IBM Quantum będzie wraz z firmą LG badał, w jaki sposób obliczenia kwantowe mogą pomóc w wielu branżach i dyscyplinach, takich jak: finanse, energetyka, chemia, materiałoznawstwo w wykorzystaniu zaawansowanej optymalizacji procesów i mechanizmów uczenia maszynowego.

Informacje o kolejnych sukcesach związanych z rozwojem technologii komputerów kwantowych pojawiają się w mediach regularnie i coraz częściej. Donoszą o nich zarówno naukowcy z uniwersytetów, jak i instytuty badawcze należące do korporacji.

W listopadzie 2021 roku IBM zaprezentował swój najnowszy procesor kwantowy Eagle zawierający ponad 100 kubitów i zapowiedział, że wkrótce pojawią się konstrukcje oparte na nowym projekcie modułowego komputera kwantowego Quantum System Two, który będzie mógł współpracować z wieloma procesorami posiadającymi ponad 1000 kubitów. Ten nowy system ma się pojawić w placówkach badawczych IBM około 2023 roku.

IBM jest jedną z kilkudziesięciu firm i instytucji badawczych na świecie, które inwestują w rozwój i potencjalną komercjalizację technologii kwantowych.

Na przykład pod koniec 2021 roku chińscy naukowcy z UTSC (University of Science and Technology of China) ogłosili, że zaprojektowali 66-kubitowy programowalny nadprzewodnikowy komputer kwantowy, który, jak twierdzą, jest około milion razy wydajniejszy niż 55-kubitowy procesor kwantowy Sycamore opracowany przez Google.

Natomiast w lipcu 2021 roku zespół naukowców z Harvard-MIT Center for Ultracold Atoms ogłosił stworzenie największego w historii programowalnego symulatora kwantowego współpracującego z 256 kubitami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200