LAN w serwerze

Trwają prace nad nowym standardem, dzięki któremu technologię Ethernet będzie można wprowadzić do magistral danych obsługujących komputery i urządzenia sieciowe. W środku takiego komputera pojawi się miniaturowa sieć LAN, przez którą poszczególne elementy-systemy będą transmitować dane i funkcje.

Trwają prace nad nowym standardem, dzięki któremu technologię Ethernet będzie można wprowadzić do magistral danych obsługujących komputery i urządzenia sieciowe. W środku takiego komputera pojawi się miniaturowa sieć LAN, przez którą poszczególne elementy-systemy będą transmitować dane i funkcje.

Wielkim zwolennikiem takiego rozwiązania jest firma Performance Technologies (www.pt.com), producent sprzętu dla firm telekomunikacyjnych. Promuje ona nową technologię, pozwalającą projektować magistrale danych pracujące dużo szybciej niż stosowane dzisiaj PCI. Performance Technologies jest jednym z założycieli i animatorów konsorcjum PICMG (PCI Industrial Computers Manufacturers Group).

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Co warto wiedzieć o standardzie WPA3

PICMG (www.picmg.com) zajmuje się opracowywaniem nowych rozwiązań w zakresie szybkich łączy i magistral danych (takich ja CompactPCI), i 21 września 2001 zaaprobowała nowy standard oznaczony PICMG 2.16. Znany jest on też jako CompactPCI/PSB (CompactPCI/Packet Switching Backplane) lub IP Bacplane for CompactPCI.

Magistrala PICMG2.16 wykorzystuje konstrukcję i chassis CompactPCI, ale CompactPCI ma topologię linii i jest magistralą współużytkowaną przez wszystkie podłączone do niej urządzenia, podczas gdy PICMG 2.16 ma topologię gwiazdy (może być pojedyncza lub podwójna) i wykorzystuje architekturę przełączania pakietów, tak jak ma w Ethernecie.

Stosując specyfikację CompactPCI/Packet Switching Backplane można budować na bazie chassis typu CompactPCI systemy ESAN (Embedded System Area Networ; osadzona sieć systemowa), których integralnym elementem jest magistrala danych wykorzystująca technologię przełączania pakietów.

Stosując technologię PICMG 2.16, można np. zbudować klaster składający się z wielu serwerów i z dwóch przełączników Ethernet (z czego jeden pełni rolę przełącznika zapasowego), umieszczając cały klaster w jednym chassis. Jest to doskonałe rozwiązanie "wszystko w jednym".

Sieci Ethernet są tak popularne, a na rynku jest tylu producentów układów scalonych stosowanych w urządzeniach obsługujących takie sieci, że projektanci systemów ESAN nie powinni mieć najmniejszych kłopotów z potrzebnymi im elementami i podzespołami ethernetowymi. Ponieważ układy scalone obsługujące Ethernet są produkowane w olbrzymich ilościach, to można się spodziewać, że urządzenia oparte na architekturze ESAN będą od razu bardzo tanie, co należy raczej do rzadkości w przypadku wprowadzania na rynek nowej technologii.

Performance Technologies ma już w swojej ofercie przełącznik Layer 3 (nie jest to oddzielny przełącznik, ale produkt typu "embedded", czyli moduł osadzany w innych urządzeniach), pracujący zgodnie ze specyfikacją PICMG 2.16, który można instalować w chassis CompactPCI. Przełącznik jest jednym z produktów linii Ipnexus, ma wysokość 6U, nosi nazwę CPC5400 i jest wyposażony w 8 portów Ethernet 10/100/1000, czyli zagregowana przepustowość takiego węzła wynosi 16 Gb/s (8 x 2 Gb/s, praca w trybie dupleks). Dla porównania, magistrala PCI może pracować z maksymalną szybkością 4 Gb/s. Twórcy specyfikacji PICMG 2.16 twierdzą, że po zastosowaniu dodatkowych rozwiązań, będą możliwe jeszcze większe szybkości. Pierwsze produkty handlowe oparte na tej specyfikacji są już dostępne, ale w większych ilościach pojawią się w ofertach wielu firm w 2002 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200