L jak low-end

Nowa linia serwerów Hewlett-Packarda klasy L ma uzupełnić ofertę dla klientów zainteresowanych maszynami RISC z ''dolnej półki''.

Nowa linia serwerów Hewlett-Packarda klasy L ma uzupełnić ofertę dla klientów zainteresowanych maszynami RISC z ''dolnej półki''.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nową linię serwerów unixowych HP 9000 L-Class. Mają one wypełnić lukę pomiędzy najsłabszymi maszynami klasy A i R a bardziej zaawansowanymi serwerami klasy średniej N. Pierwsze z produktów dostępnych w ramach tej rodziny - L1000 i L2000 - są przeznaczone dla dostawców usług internetowych, firm udostępniających aplikacje za pośrednictwem Internetu oraz małych i średniej wielkości przedsiębiorstw.

Serwer z WAP-em

Serwery klasy L pracują pod kontrolą systemu HP-UX 11 w specjalnej wersji, zoptymalizowanej do realizacji internetowych usług handlu elektronicznego. Jest to pierwsza platforma udostępniająca API do realizacji usług e-Speak pozwalających operatorom internetowym i ASP (Application Service Provider) na odpłatne korzystanie z aplikacji, których koszt użytkowania zależy od czasu, przez jaki aplikacja jest wykorzystywana. Platforma ta umożliwia również kompleksowe zarządzanie wydajnością stron internetowych. Pierwsze narzędzia programistyczne pozwalające na korzystanie z możliwości platformy e-Speak mają być udostępnione przez HP w styczniu przyszłego roku.

Dzięki podpisanej z firmą Nokia umowie serwery klasy L będą także pierwszymi maszynami Hewlett-Packarda, które będą pełnić funkcję serwerów WAP pracujących przy użyciu oprogramowania Nokia WAP Server.

Łatwe skalowanie

Serwery L1000 i L2000 są dostarczane w standardowej obudowie przeznaczonej do instalacji w szafie przemysłowej, mającej wysokość 7U. Pierwszy z serwerów może obsługiwać maksymalnie 2 procesory PA-RISC 8500 i 4 GB RAM. Bardziej zaawansowany model L2000 obsługuje do 4 procesorów i maksymalnie 8 GB RAM. Według zapewnień HP, obydwa serwery są także przygotowane do zastosowania procesorów z rodziny IA-64 i zapowiadanych procesorów PA-RISC 8600 i 8700.

L1000 oferuje 5 gniazd PCI z magistralą o przepustowości 2,1 GB/s, a L2000 ma ich dwukrotnie więcej. Obydwa serwery mogą być wyposażone w maksymalnej konfiguracji w 4 dyski wewnętrzne Ultra2 SCSI o łącznej pojemności 72 GB.

Zaletą nowych maszyn ma być ich łatwe rozbudowywanie. Zamiast kupować nowy serwer, klient może rozbudować posiadany serwer L1000 do L2000, gdy zajdzie taka potrzeba. Operacja taka ma polegać wyłącznie na wymianie niektórych komponentów serwera.

Serwery klasy L wyposażono także w rozbudowane możliwości zdalnego zarządzania i monitorowania. Administrator może korzystać z konsoli HP SecureWeb Console, umożliwiającej zdalne konfigurowanie parametrów pracy serwera z wykorzystaniem dowolnej przeglądarki WWW . Do jego dyspozycji pozostaje również narzędzie HP WebQoS Peak, pozwalające mierzyć wydajność serwisów WWW uruchamianych na serwerze klasy L i optymalizować ją pod kątem rzeczywistej liczby odwiedzających oraz realizowanych przez serwer transakcji.

Dostępność

Serwery klasy L wyposażono również w wiele rozwiązań, które mają zwiększyć ich dostępność i zagwarantować jak najdłuższą ciągłą pracę. Sterownik dyskowy serwera działa w trybie Dual Ultra2 SCSI. Zasilacze, wentylatory i dyski twarde pracują w trybie hot-swap, co umożliwia ich wymianę bez przerywania pracy serwera. To samo dotyczy kart PCI. Ponadto serwery L1000 i L2000 mogą być łączone w klastry za pomocą oprogramowania HP MC/ServiceGuard.


TOP 200