Kwantowy internet coraz bliżej

Naukowcy z Holandii twierdzą, że zbudowali pierwszą na świecie sieć kwantową, inicjując w ten sposób długi marsz, na końcu którego pojawi się w pewnym momencie kwantowy internet. Jest to jak na razie niewielka sieć składająca się z zaledwie trzech węzłów reprezentowanych przez trzy oddzielne, ale połączone ze sobą procesory kwantowe.

kwantowy komputer

Kwantową sieć zbudowali naukowcy pracujący w instytucie QuTech w Delft. Próby zbudowania kwantowych sieci są podejmowane od dawna, ale jak dotąd naukowcom udało się połączyć ze sobą tylko dwa procesory kwantowe, co trudno uznać za sieć.

Perspektywa zbudowania kwantowego internetu jest bardzo kusząca, gdyż połączone ze sobą w ten sposób kwantowe komputery dysponować będą olbrzymią mocą obliczeniową, o jakiej dzisiaj trudno nawet marzyć.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Microsoft zapowiada kwantowy superkomputer

Jedną z kluczowych cech kwantowego internetu, dzięki której będzie on tak potężny, jest zjawisko tzw. kwantowego splątania.

To specyficzna, trudna do prostego wyjaśnienia właściwość tej technologii, wynikająca z praw mechaniki kwantowej polegająca na tym, że moc obliczeniowa połączonych ze sobą w sieć kwantowych procesorów nie zależy od tego, jak daleko w sensie fizycznym są od siebie oddalone. W świecie kwantowym cząsteczki zachowują się inaczej niż w świecie znanym z fizyki newtonowskiej.

Naukowcy nadali kwantowym węzłom nazwy Bob, Alice i Charlie, i stworzyli też pierwszy na świecie kwantowy protokół sieciowy wspierający flagi sygnalizujące, że dana operacja sieciowa zakończyła się powodzeniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200