Kwantowe centrum danych

IBM zbuduje swoje pierwsze europejskie centrum danych kwantowych, w ramach obsługi rozwijającego się ekosystemu.

Kwantowe centrum danych

Fot. TheDigitalArtist

Firma IBM ogłosiła dziś plany otwarcia pierwszego w Europie kwantowego centrum danych, aby ułatwić firmom, instytucjom badawczym i agencjom rządowym dostęp do najnowocześniejszych obliczeń kwantowych.

Oczekuje się, że centrum danych zostanie uruchomione w 2024 r., z wieloma kwantowymi systemami obliczeniowymi IBM, z których każdy będzie wyposażony w procesory kwantowe w skali użytkowej, tj. takie, które mają ponad 100 kubitów.

Zobacz również:

  • Pierwszy kwantowy procesor Intela
  • IBM prezentuje modele fundamentalne generatywnej AI
  • NASK przetestuje nową polską technologię kwantową

Centrum danych będzie zlokalizowane w zakładzie IBM w Ehningen w Niemczech i będzie służyć jako europejski region chmury IBM Quantum, umożliwiając użytkownikom w Europie świadczenie usług w centrum danych na potrzeby badań i eksploracji obliczeń kwantowych. Centrum danych zostało zaprojektowane, aby pomóc klientom w dalszym zarządzaniu europejskimi wymogami, w tym przetwarzaniem wszystkich danych dotyczących zadań w granicach UE. Obiekt będzie drugim kwantowym centrum danych IBM i regionem chmury kwantowej, po obiekcie w Nowym Jorku.

"Europa to jednych z najbardziej zaawansowanych użytkowników komputerów kwantowych na świecie, a zainteresowanie rośnie wraz w erze procesorów kwantowych na skalę użytkową" - powiedział Jay Gambetta, IBM Fellow i wiceprezes IBM Quantum. "Planowane kwantowe centrum danych i powiązany region chmury dadzą europejskim użytkownikom nową opcję, gdy będą starali się wykorzystać moc obliczeń kwantowych w celu rozwiązania niektórych z najtrudniejszych problemów na świecie".

"Nasze kwantowe centrum danych w Europie jest integralną częścią naszego globalnego przedsięwzięcia" - powiedziała Ana Paula Assis, dyrektor generalna IBM na region EMEA. "Zapewni to naszym klientom nowe możliwości współpracy ramię w ramię z naszymi naukowcami w Europie, a także z ich własnymi klientami, którzy będą badać, jak najlepiej zastosować kwanty w swojej branży".

Sieć IBM Quantum Network obejmuje obecnie ponad 60 organizacji w całej Europie, które uzyskują dostęp do sprzętu i oprogramowania kwantowego za pośrednictwem chmury. Są to m.in.: Bosch; Uniwersytet Bundeswehry; Crédit Mutuel Alliance Fédérale, w tym jego spółka zależna Euro-Information i Targobank; Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY); E.ON; Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN); Fraunhofer-Gesellschaft; Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) i T-Systems.

Klienci z całej Europy badają potencjalne zastosowania obliczeń kwantowych, w tym materiałoznawstwo, fizykę wysokich energii, transformację energetyczną, zrównoważony rozwój i zastosowania finansowe.

"W T-Systems współpracujemy z IBM, aby połączyć obliczenia kwantowe i klasyczne w płynne i skalowalne doświadczenie dla naszych klientów w celu zbadania zastosowań obliczeń kwantowych" - powiedział Adel Al-Saleh, członek zarządu Deutsche Telekom i dyrektor generalny T-Systems. "Dostęp do kwantowego centrum danych dedykowanego Europie pomoże obniżyć barierę dostępu dla naszych klientów, którzy decydują o tym, jak podjąć pierwsze, decydujące kroki w badaniu i wykorzystywaniu kwantowości".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200