Kwantowa kryptologia wkracza do kosmosu

Chiny wystrzeliły w zeszłym tygodniu w przestrzeń kosmiczną pierwszego na świecie satelitę komunikacyjnego, który wspiera technologię kwantowego szyfrowania danych. Miało to miejsce 16-go sierpnia w Jiuquan (prowincja Gansu). To znaczące wydarzenie mając na uwadze fakt, że w opinii specjalistów komputery kwantowe oraz kwantowe łącza komunikacyjne zastąpią w przyszłości standardowe technologie szyfrowania i transmitowania danych.

Analitycy twierdzą, że pierwsze komputery kwantowe oraz układy do kwantowego szyfrowania danych mogą się pojawić w centrach danych w połowie przyszłej dekady, w okolicach 2025 roku. Zrewolucjonizują one całkowicie centra danych i diametralnie zmienią sposób prowadzenia biznesu. Z czasem wkroczą również do naszych domów, gdzie zastąpią pecety i inne osobiste systemy elektroniczne oraz obliczeniowe.

Wystrzelony przez Chiny komunikacyjny satelita nosi nazwę Micius. Jego twórcy ujawnili, że już pierwszego dnia funkcjonowania w kosmosie satelita przesłał na Ziemię 202 MB danych. Ważne jest to, że były one zaszyfrowane przez układ wykorzystujący technologię kwantowej kryptologii.

Zobacz również:

  • Chińskie Baidu zaprezentowało nadprzewodnikowy komputer kwantowy
  • Smartfony Apple wkraczają do kosmosu
  • USA przymierzają się do współpracy z Tajwanem w zakresie układów scalonych

Transmitowane w taki sposób są w stu procentach bezpieczne, ponieważ jakakolwiek próba ich przechwycenia (skopiowania, podsłuchiwania danych czy też podłączenia się do kanału komunikacyjnego) skazana jest na niepowodzenie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ każda taka ingerencja zmienia kwantowy stan danych (poprzez zaburzenie na stałe ich zakodowanej postaci) i jest natychmiast wykrywana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200